Dzisiaj mamy: Niedziela 13.06.2021

Rosarium i shinkendo, czyli efektowne cięcia japońskim mieczem podczas bezpłatnych zajęć [ZDJĘCIA i FILM]

SkinkendooJapońskie miecze i róże pasują do siebie idealnie. Dlatego warto skorzystać z letniej oferty Parku Śląskiego i regionalnych sekcji tej sztuki walki. Przez całe wakacje w Rosarium odbywają się bezpłatne zajęcia tej dyscypliny. Swoich sił spróbować można w każdą sobotę od godziny 10 do 12.

ZOBACZ 34 ZDJĘCIA Z TRENINGU SHINKENDO

Piotr Dyrda obserwował dzisiejszy trening. Jest zdecydowanie zainteresowany uprawianiem tej dyscypliny. Powód? – Trudno jednoznacznie powiedzieć. Wiele czynników się na to składa: japońska kultura, sposób ćwiczenia, opanowanie, dyscyplina– wylicza chorzowianin. – W kolejnym treningu na pewno wezmę udział – zapewnia.

Treningi w Rosarium prowadzą śląscy instruktorzy. Jednym z nich jest Adam Dyksy z Shinjokan Dojo Zabrze. – Na tych treningach ćwiczymy podstawy. Każdy może w nich wziąć udział – mówi. - Sezon normalnych treningów zakończyliśmy w czerwcu, a wznowimy go we wrześniu. Tutaj korzystamy z ładnej pogody i dbamy o to, aby nie wyjść z wprawy.

Aby wziąć udział w otwartych zajęciach wystarczy przyjść w wygodnych ubraniach. Organizatorzy gwarantują wypożyczenie sprzętu. – Rosarium to nasze ulubione miejsce do ćwiczeń. Zawsze jest dużo osób, które się przyglądają, co ułatwia pozyskiwanie nowych adeptów – przyznaje Dyksy.

Shnikendo jakieś 30 lat temu założył Toshishiro Obata. – To sztuka walki, w której zebrane są wszystkie elementy potrzebne do władania mieczem: od podstawowych pozycji, przez cięcia, dobywanie miecza, po walkę z partnerem. Wykorzystywanie i walka prawdziwą kataną są na samym końcu – tłumaczy Dyksy. – Każdy wtedy może sprawdzić, czy nauczył się ciąć, czy na razie tylko udaje – uśmiecha się trener.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski