Dzisiaj mamy: Sobota 15.12.2018

Przegląd z Ondraszkiem. Zapraszamy na Festiwal Zaolziański [PROGRAM]

ondraszekZachęcamy do udziału w trzeciej edycji Festiwalu Zaolziańskiego, który jest największym wydarzeniem promującym w Polsce kulturę Polaków z Zaolzia. Przegląd odbędzie się 24 i 25 czerwca obok bramy głównej Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Doskonała inspiracja
Na tzw. Zaolziu mieszka blisko 30 tysięcy Polaków, po czeskiej stronie granicznej Olzy. To społeczność, która wciąż kultywuje polskie tradycje, ale przede wszystkim może zadziwić swoją aktywnością kulturalną. Działa tam kilkanaście kapel ludowych, czy zespołów rockowych, kilka kilkudziesięciosobowych chórów, amatorskie grupy teatralne z ponad stuletnią tradycją (ale też jedyny polski teatr zawodowy za granicą – Scena Polska w Czeskim Cieszynie), a nawet zespół... gimnastyków.

Bujna kultura polskich Zaolziaków jest niestety słabo znana w Polsce. Właśnie po to, aby ją lepiej poznać po raz kolejny zostanie przygotowany Festiwal Zaolziański.

– Ta kultura może być dla nas doskonałą inspiracją – uważa Darek Zalega, organizator przeglądu. – To na pewno najbardziej aktywna kulturalnie społeczność polska na świecie. Dość powiedzieć, że w samych chórach śpiewa ponad 300 osób, działa kilkanaście kapel, a teatry amatorskie mające ponad 100 lat tradycji to na pewno najbardziej aktywna kulturalnie społeczność polska na świecie – dodaje.

Na początek – spektakl
Podczas festiwalu zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń, ale tym, które zapowiada się szczególnie, jest przedstawienie plenerowe „Ondraszek – pan Łysej Góry”. Tym razem historię legendarnego zbójnika opowiadają: Renata Putzlacher, Tomáš Kočko i Bogdan Kokotek. Realizatorzy muzycznego spektaklu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego postanowili przedstawić własną wersję historii legendarnego zbójnika, który od 300 lat inspiruje polskich, czeskich i niemieckich pisarzy, kompozytorów i malarzy. Przedstawienie będzie po raz pierwszy prezentowane w plenerze poza Śląskiem Cieszyńskim.

W programie imprezy są także stoiska promujące Zaolzie, koncerty i występy chórów. Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie Grupa Twórcza „Ocochodzi” ze wsparciem Senatu RP i Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej.

Program festiwalu

24 czerwca
Godz. 19 – Zespół Fanga – „Śląskie pieśni zbuntowane"
Godz. 21 – Przedstawienie plenerowe „Ondraszek – pan Łysej Góry" (Scena Polska Teatru w Czeskim
Cieszynie)
25 czerwca
Godz. 14 – Spektakl lalkowy „Arka Noego” (Scena Bajka, Teatr w Czeskim Cieszynie)
Godz. 15 – Męski chór Gorol z Jabłonkowa
Godz. 16 – Koncert kapeli
Lipka
Godz. 18 – koncert
grupy folkowej Glayzy
Godz. 20 – Śląska
premiera nowej płyty kolektywu Masala Sound System „Ziemia na sprzedaż”

Copyright © 1995-2011 Park Śląski