Dzisiaj mamy: Sobota 15.12.2018

Parkowe rzeźby w trakcie liftingu. Drugie życie dla „Rodziny”, „Kolarzy” i „Zbliżenia”

181116RAF004Od kilku tygodniu trwa renowacja Galerii Rzeźby Śląskiej. Na razie prace objęły trzy eksponaty. Kolejne dzieła mają być remontowane już w przyszłym roku, m.in. dzięki dofinansowaniu, które park pozyskał w ostatnich miesiącach.

We wpisanej do rejestru zabytków Galerii Rzeźby Śląskiej trwają obecnie prace renowacyjne. Konserwacji poddawana jest wysoka na 3,5-metra „Rodzina” autorstwa Jerzego Kwiatkowskiego, subtelne „Zbliżenie” Henryka Fudali oraz efektowni „Kolarze” Zdzisława Cierniaka. Renowacja potrwa kilka tygodni, a jej realizację dofinansował wojewódzki konserwator zabytków. Całkowity koszt inwestycji to ponad 230 tysięcy złotych.

– To bardzo cenny zbiór. Cieszymy się, że prace mogły się rozpocząć – podkreśla Marek Widuch, wiceprezes Parku Śląskiego. – Galeria jest bardzo ważna dla wielu gości parku. Jesteśmy przekonani, że stopniowo uda się przywrócić jej dawny blask – dodaje.

181116RAF024

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galeria Rzeźby Śląskiej to unikatowa kolekcja dzieł sztuki. Powstawała od 1963 roku, przy udziale Związku Polskich Artystów Plastyków. To jedna z najciekawszych kart parkowej historii. Rzeźbiarze z całego kraju, podczas kilkunastu plenerów, przyjeżdżali do parku, aby tworzyć na oczach zwiedzających. Pokłosiem ich pracy jest właśnie galeria, która liczy obecnie około trzydziestu rzeźb.

W przyszłym roku, dzięki pozyskaniu finansowania z instrumentu Jessica, renowacji ma zostać poddana „Karolinka” oraz rzeźby Anny Dębskiej: „Wilki”, „Gazele” i „Źrebaki”. – Zależy nam, aby ta sztuka znów mogła cieszyć oko. By eksponaty znów miały wartość nie tylko historyczną, ale i estetyczną – zaznacza Widuch.

181116RAF012Piotr Krzemień,
wykonawca prac
Galeria Rzeźby Śląskiej to szczególny zbiór prac, m.in. dlatego, że został wykonany w różnych technologiach. „Kolarze” są na przykład wyrzeźbieni z żywicy epoksydowej i połączeni z piaskowcem. Część rzeźby jest wykonana w rzadko obecnie spotykanej technice lastryko.

Unikatowość polega też na tym, że użyte są różne kruszywa oraz inna ich granulacja. Te prace najpewniej najpierw były wykonywane w glinie, a później odlewane, przywożone we fragmentach i montowane. Obecnie nasze prace polegają na wzmacnianiu fundamentów, wykonaniu izolacji pionowych i poziomych. Są konieczne, bo jest to najbardziej zawilgocony teren w całym parku.

Przy figurze „Zbliżenie” należało wzmocnić fundamenty, ale też rzeźbę postawić do pionu, bo była przekrzywiona. Całość prac chcielibyśmy zakończyć w tym roku, ale na wiosnę nie wykluczamy poprawek.

Parkowe dziedzictwo w Europie

DJI 0509Niemcy, Włosi, Łotysze, a nawet Anglicy – będą mieli nie tylko szansę lepiej poznać historię Parku Śląskiego, ale i czerpać z jego doświadczeń, a w ten sposób sprawić, by europejskie parki stały się jeszcze piękniejsze. To możliwe dzięki współpracy w ramach projektu pod nazwą „UrbanLinks 2 Landscape”, realizowanego w ramach unijnego programu Interreg Europe. Park Śląski, jako jedyny zielony kompleks z Polski, stał się w nim ważnym partnerem.

W europejskiej sieci
Zaproszenie Parku Śląskiego do międzynarodowego, partnerskiego projektu było możliwe dzięki temu, że od czterech lat jest on częścią organizacji EGHN. Przypomnijmy, że w 2014 roku Park Śląski przystąpił do European Garden Heritage Network, największej europejskiej sieci zrzeszającej parki i ogrody miejskie. EGHN to prawie 150 ogrodów z całej Europy, m.in. z Francji, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Holandii. Założono ją w 2003 roku. Jej zadaniem jest m.in. wspieranie ponadnarodowej współpracy w zakresie rozwoju regionalnego i dziedzictwa kulturowego. Skupia nie tylko parki, ale również ekspertów, agencje turystyczne, fundacje. Siedzibą organizacji jest przepiękny pałac Schloss Dyck w miasteczku Jüchen, niedaleko Düsseldorfu.

– Wielu z naszych gości oczekuje, że Park Śląski stanie się wizytówką regionu, rozpoznawalną również poza granicami kraju. Współpraca z parkami europejskimi, którą podjęliśmy kilka lat temu, daje na to dużą szansę. Szczególnie, że mamy możliwość wymiany doświadczeń przy dużych projektach, takich jak „UrbanLinks 2 Landscape” – ocenia Marek Widuch, wiceprezes Parku Śląskiego.

Wymiana pomysłów
W UL2L biorą udział partnerzy z Niemiec, Włoch, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Łotwy oraz Polski. Głównym celem jest upowszechnienie dobrych praktyk oraz promocja innowacyjnych rozwiązań z dziedziny rekultywacji nieużytków poprzez tworzenie w ich miejscu wielofunkcyjnych, publicznych terenów zielonych.

UL2L EU FLAG

– Chodzi o to, by zbierać cenne doświadczenia, dotyczące dobrego zarządzania, projektowania czy gospodarowania zielenią. Szczególnie tą, powstałą w miejscach zaniedbanych, na które po prostu brakowało pomysłu. Nasza perspektywa, jako kompleksu powstałego na terenie kompletnie zdewastowanym przez przemysł ciężki, jest dla wielu podmiotów z Europy niezwykle atrakcyjna – dodaje Widuch.

Partnerzy projektu UL2L podjęli się stworzenia zbioru inspirujących informacji oraz propozycji planowania rozwoju i zagospodarowania miejskich terenów zielonych we własnych krajach. Inspirować będą ich także doświadczenia z Chorzowa. Dla Parku Śląskiego może to być cenna lekcja szczególnie, że wśród osób zaproszonych do programu są eksperci z dziedzin przyrodniczych czy architekci krajobrazu.

– Podglądanie jak inni zajmują się opieką nad terenami zielonymi będzie dla nas bardzo użyteczne przy rozpoczynającym się właśnie procesie rewitalizacji przestrzeni Parku Śląskiego. Chcemy przecież, żeby jakość jego infrastruktury znacznie się poprawiła, a do tego powinniśmy znać doświadczenia wprowadzane na świecie – mówi Widuch.

Partnerzy projektu:

Fundacja Schloss Dyck (Niemcy) – lider.
Land Nadrenii (Niemcy).
Miasto Kristianstad (Szwecja).
Miasto Kuldiga (Łotwa).
Region Umbria (Włochy).
Hrabstwo Surrey (Wielka Brytania).
Park Śląski (Polska).

Profesor Skubała: Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że natura jest najlepszym lekarstwem

15 czolowkaDrzewa to jedna z największych wartości naszej planety. Podczas Ekospotkań w Rosarium, profesor Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego, wspólnie z uczestnikami zastanawiał się, co się stanie, gdy drzewa umrą. Poprosiliśmy go o kilka przemyśleń na ten temat.

– Drzewa mogą umrzeć? To w ogóle możliwe?

Nie wszystkie i nie od razu, ale drzewa faktycznie umierają. W ciągu roku na naszej planecie ubywa ich 15 miliardów. Tracimy obszar 190 tysięcy kilometrów kwadratowych lasów. To około 61 procent powierzchni naszego kraju. Drzewa znikają też w naszych polskich miastach. Warto o tym mówić.

– Ale z czego to wynika? Z tego, że człowiek zagarnia tę przestrzeń dla siebie?

– Tak. I nie rozumie, że jest integralną częścią przyrody. Nie rozumie, że przyroda i drzewa są lekiem. Nie musimy się wcale bardzo wysilać, żeby być zdrowymi. To, czego potrzebujemy, co jest niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, dla poczucia szczęścia, dla dobrego humoru, to kontakt z przyrodą. Jest mnóstwo badań naukowych, które mówią, jak ogromny wpływ ma zieleń na nasze zdrowie. To świetna wskazówka zarówno dla lekarzy, architektów i urbanistów, podpowiadająca, w jaki sposób powinniśmy kształtować przestrzeń wokół nas. Są również badania, które dowodzą, że wyniki nauczania w szkołach, których okna wychodzą na zieleń, są lepsze. Podobnie jest z leczeniem pacjentów, których rekonwalescencja przebiega szybciej w szpitalu znajdującym się w otoczeniu zieleni. Kontakt z naturą trzykrotnie złagodził objawy ADHD u dzieci, w porównaniu z tymi przebywającymi w czterech ścianach. Przyroda sprzyja również kontaktom społecznym. Dzięki niej stajemy się pogodniejsi oraz zwracamy uwagę na inne osoby i jesteśmy bardziej uprzejmi.

– A mimo to z roku na rok sytuacja jest trudniejsza?

– Jestem naukowcem i najchętniej opieram się na badaniach. Pod koniec ubiegłego roku w jednym z amerykańskich czasopism ukazał się artykuł „Przestroga naukowców z całego świata dla ludzkości". Ponad 15 tysięcy naukowców ze 184 krajów ostrzegało, że to, co dzieje się na naszej planecie, jest zagrożeniem dla naszej cywilizacji. Apel został skierowany do społeczeństwa, ale też do polityków. Podobne ostrzeżenie sformułowano 25 lat temu. Niestety, sytuacja w ciągu tego ćwierćwiecza znacznie się pogorszyła. Świat nie posłuchał. Niemal każdy z branych pod uwagę czynników środowiskowych się pogorszył.

– Żyjemy w końcówce drugiej dekady XXI wieku. Sporo na ten temat już powiedziano. Dlaczego tak trudno przekonać do ochrony drzew?

– W wydanej ostatnio książce „Natura leczy", jej autorka, Florence Williams mówi o tzw. błędzie predykcji. Chodzi o to, że ponad 50 procent mieszkańców naszej planety mieszka w miastach. Nastąpiło odcięcie się od natury. Nie zdajemy sobie sprawy z potrzeby kontaktu z nią i tego, jak ona jest nam niezbędna, abyśmy byli zdrowi. Codzienny kontakt z drzewami jest nam niesamowicie potrzebny. Co ciekawe, na podobieństwo piramidy żywienia, skonstruowano piramidę natury. Pierwszy jej stopień, to codzienny kontakt z naturą – posiadanie na przykład rośliny doniczkowej na parapecie, krótki spacer. Drugi poziom, to cotygodniowy, kilkugodzinny kontakt z przyrodą. Na trzecim stopniu znalazły się natomiast comiesięczne wyjazdy za miasto. I wreszcie czwarty poziom to intensywne, kilkudniowe wyjazdy w plener, 1-2 razy w roku. Aby właściwie zaspokoić potrzebę kontaktu z naturą, musimy odpowiednio się realizować na wszystkich tych poziomach.

– Jak zatem bronić natury? Jaki wpływ na jej stan mogą mieć jednostki? A może po prostu skupić się na korzystaniu z tego, co jest?

– To zdecydowanie za mało. Sami możemy tworzyć przestrzeń wokół siebie. Ale możemy też wymuszać na decydentach większe poszanowanie natury. Optymistyczne jest to, że coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że natura jest najlepszym lekarstwem, że jest czymś, co pozwala nam żyć szczęśliwie, być kreatywnym, radosnym. We wspomnianej książce jest opisany przykład protestu w parku Gezi w Stambule, gdzie w obronie jedynego zielonego terenu w ścisłym centrum miasta, zginęło osiem osób, a tysiące zostały rannych. Ludzie stracili życie i zdrowie, walcząc o drzewa. Przyroda jest kluczowa nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla przetrwania, dla cywilizacji.

Fundacja Park Śląski, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, już po raz drugi organizuje Ekospotkania. To cykl poświęcony ochronie przyrody, życiu w harmonii z naturą oraz parkowej florze i faunie. W tym roku uczestnicy mają okazję spotkać się ze specjalistami z Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Prowadzący czekają w sobotnie poranki, od godziny 11, w jednej z dwóch drewnianych altanek na terenie Rosarium. Ekospotkania odbywają się jako impreza towarzysząca „Śniadaniu na Trawie" – w ich trakcie można przy okazji wypić dobrą kawę czy sok, zjeść zdrowe śniadanie lub pyszne ciasto.

Tematy pozostałych Ekospotkań:

22 września – Dzień Dzikiej Fauny, Flory i naturalnych Siedlisk, dr Emilia Grzędzicka.

226 milionów złotych na rewitalizację Parku Śląskiego. Właśnie podpisano historyczną umowę

180926RAF018Największy park miejski w Polsce przejdzie rewitalizację dzięki funduszom pochodzącym z inicjatywy finansowej Jessica. Nowa jakość w tej ważnej przestrzeni Województwa Śląskiego będzie rezultatem największego programu inwestycyjnego w Parku Śląskim od czasu jego powstania. Umowę w tej sprawie podpisali przedstawiciele Zarządu Parku oraz Zarządu Województwa Śląskiego. Najważniejszy ogród województwa na proces rewitalizacji otrzyma 226 milionów złotych!


- Wiarygodność budują spełnione obietnice. Zobowiązaliśmy się do zapewnienia Parkowi Śląskiemu lepszej przyszłości i ona zaczyna się dzisiaj. Za nami dwa lata ciężkiej pracy. Ich efektem jest podpisana umowa na dofinansowanie największego procesu inwestycyjnego jakiego Park Śląski doczekał się od czasu, gdy zakończono jego budowę. Jestem dumny, że po tym, jak udało się nam rozpocząć modernizację Śląskiego Wesołego Miasteczka i Planetarium Śląskiego oraz otworzyć zmodernizowany Stadion Śląski, przyszedł czas na wielką zmianę jakościową w najważniejszym ogrodzie województwa.

W ciągu najbliższych siedmiu lat na inwestycje wydamy tu 226 milionów złotych pochodzących z dofinansowania funduszy Jessica. Zachęcam wszystkich mieszkańców województwa do kibicowania przemianom w Parku Śląskim, bo wiem jak bardzo wszyscy czekaliśmy na ten dzień – podsumowuje Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Proces, który doprowadził do przełomowego dnia w historii największego parku miejskiego w Polsce rozpoczął się wraz z powstaniem dwa lata temu Konwentu ds. Parku Śląskiego, któremu przewodniczył prof. Jerzy Buzek. Praca ekspertów tworzących Konwent oraz rektorów najważniejszych, śląskich uczelni wyższych, którzy jako Rada Naukowa Parku Śląskiego z czasem przejęli kompetencje Konwentu, stanowiła ogromną inspirację, pomagającą w stworzeniu priorytetowych zadań rewitalizacyjnych Parku Śląskiego.
- Podczas prac w ramach Konwentu i rozmów z rektorami wielokrotnie podkreślaliśmy, że parkiem trzeba zarządzać na co dzień, bo tego oczekują ludzie, ale trzeba również mieć wizję długofalowego rozwoju tego miejsca, które ponad pół wieku temu zostało zbudowane z największym rozmachem. Cieszę się, że nasze działania nabrały teraz formalnego kształtu. Przed osobami zarządzającymi Parkiem Śląskim dużo pracy, ale mamy szansę, by przywrócić mu wartość, którą miał 40 czy 50 lat temu. Naszym wspólnym, najważniejszym celem jest, by park był atrakcyjny jak przed laty i codziennie przyciągał ludzi z całego regionu – ocenia prof. Jerzy Buzek.

Program rewitalizacji Parku Śląskiego zaplanowany jest na okres siedmiu lat. W tym czasie nową jakość zyska nie tylko podstawowa infrastruktura Parku – w tym alejki i mała architektura, ale również najbardziej znane miejsca, odwiedzane co roku przez setki tysięcy gości – Kanał Regatowy, Duży Krąg Taneczny czy największe w Polsce Rosarium.

- Niemal codziennie rozmawiam z kimś nowym, dla kogo to miejsce jest szczególnie ważne. Odkryłam, jak wielu mieszkańców naszego regionu lokuje tutaj swoje wspomnienia, albo wyobrażenia o tym, jak park powinien funkcjonować. Ten rosnący zbiór opowieści powodował coraz większą potrzebę przybliżenia faktycznej jakości tej przestrzeni do aspiracji użytkowników. Rozpoczęcie tego zadania to wielkie wyzwanie, ale też zaszczyt – bo przecież tworzymy nową jakość jednego z najważniejszych miejsc województwa – dodaje Aneta Moczkowska, prezes Parku Śląskiego.

Szczególnie ważne w wymiarze społecznym projektu wydaje się ponowne udostępnienie w Parku Śląskim kompleksu wodnego, nawiązującego do tradycji kąpieliska „Fala”. Dzięki funduszom pozyskanym na rewitalizację, „Nowa Fala” powróci do parku w miejscu, które będzie lepiej odpowiadać współczesnym potrzebom gości, ze szczególnym uwzględnieniem komfortowego dojazdu. Kompleks powstanie przy ul. Siemianowickiej. „Nowa Fala”, umożliwi ożywienie kolejnej, północnej przestrzeni kompleksu, dzisiaj często omijanej przez odwiedzających park.

- Myślę, że mieszkańcy Chorzowa kibicują każdej, pozytywnej zmianie w Parku Śląskim. To część Chorzowa, z której jesteśmy dumni, kochamy to miejsce, wspieramy park i wierzymy w jego dobrą przyszłość. Pewnie nie tylko ja, ale wielu chorzowian cieszy się z faktu, że na mapę atrakcji parku wraca otwarte kąpielisko, w nowej lokalizacji. Zależy nam, by swoją atrakcyjnością i popularnością dorównałopierwszej, historycznej „Fali”. Będziemy pracować nad tym, by tak się stało. Już dzisiaj chciałbym zadeklarować, że nasze miasto weźmie na siebie opiekę nad nowym obiektem – zapewnia Andrzej Kotala, Prezydent Miasta Chorzowa.
Zbudowanie kąpieliska przy ul. Siemianowickiej da jednocześnie szansę na otworzenie dla gości terenu, na którym kiedyś znajdowały się baseny – w samym sercu zielonego kompleksu. Plan na tę przestrzeń zakłada stworzenie Parku Wielu Pokoleń - otwartego i bezpłatnego miejsca rodzinnych spotkań. Z atrakcjami dla seniorów oraz rodziców z dziećmi – w tym z atrakcjami wodnymi, innowacyjnymi placami zabaw czy miejscami sportowej aktywności. Szczegóły tego projektu będą uzgadniane w najbliższych miesiącach z mieszkańcami regionu podczas szerokiego procesu konsultacyjnego.

 Wszystkim pracom rewitalizacyjnym w Parku Śląskim będzie się można przyglądać spacerując, biegając czy jeżdżąc na rowerze wzdłuż trasy, jaka wytyczona została pomiędzy najważniejszymi przestrzeniami, w których prowadzone będą prace. Roboczo nazwana „Trasa Jessiki” ma nieco ponad 5 km, a jej przebieg przetestował już August Jakubik, ultramaratończyk, jeden z liderów środowiska biegaczy w województwie.

 

Pełna lista zadań do realizacji w ramach projektu rewitalizacji Parku Śląskiego

mapa inwestycje_-_tablica_135x200cm_Obszar_roboczy_1

1. Kompleksowa modernizacja ciągów komunikacyjnych – rewitalizacja prawie 40 kilometrów alejek Parku Śląskiego.
2. Uregulowanie gospodarki wodnej – wymiana zużytych sieci wodno-kanalizacyjnych, które nie były remontowane od momentu powstania Parku oraz wykonanie zabezpieczenia przeciwpowodziowego.
3. Odbudowa Parkowej Kolei Szynowej oraz zakup elektrycznego taboru kolejowego – odtworzenie pełnej, 4-kilometrowej linii kolejki wąskotorowej wraz z zakupem ekologicznego taboru.
4. Rewitalizacja otoczenia Hali Wystaw „Kapelusz” wraz z wyposażeniem hali – aranżacja przestrzeni wokół hali (na jej podstawowy remont Park Śląski otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego). Wykonanie nowych kompozycji zieleni oraz wprowadzenie małej architektury.
5. Inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja terenów zieleni parku - wymiana roślin oraz traw, nasadzenia nad istniejącymi stawami, wprowadzenie szlachetnych gatunków wysokiej i niskiej roślinności oraz bylin.
6. Modernizacja Kanału Regatowego – rewitalizacja reprezentacyjnej, centralnej przestrzeni parku, modernizacja nadbrzeży, mostków nad kanałem, zejść, schodów oraz przystani kajakowej.
7. Rewitalizacja Rosarium wraz z budową placu zabaw - modernizacja nawierzchni ścieżek i alejek, remont oświetlenia alejek oraz doświetlenie przestrzeni, wykonanie monitoringu celem poprawy bezpieczeństwa, budowa placu zabaw, kompleksowa modernizacja oczek wodnych, wymiana materiałów roślinnych.
8. Budowa ścieżek edukacyjnych - stworzenie nowych ścieżek edukacyjnych (m.in. dendrologicznych, ornitologicznych) dla dzieci oraz młodzieży szkolnej, odtworzenie w zbiornikach wodnych roślinności wodnej oraz bagiennej celem uatrakcyjnienia oferty edukacyjnej Parku.
9. Remont rzeźb - remont i konserwacja rzeźb znajdujących się na terenie Parku, w tym Galerii Rzeźby Śląskiej, jednej z malowniczych przestrzeni kompleksu.
10. Modernizacja Śląskiego Ogrodu Zoologicznego - stworzenie budynku wielofunkcyjnego administracyjno-edukacyjnego oraz wybranych pawilonów dla zwierząt, wykonanie nasadzeń zieleni, modernizacja oświetlenia wybranych ciągów pieszych oraz odwodnienia korony Skalnej Kotliny Dinozaurów.
11. Budowa Parku Wielu Pokoleń – utworzenie na pierwotnym terenie funkcjonowania kąpieliska, Miejsca Rodzinnych Spotkań, składającego się z kilku sąsiadujących ze sobą stref, harmonijnie i bezkolizyjnie wkomponowanych w dominującą, zieloną strukturę Parku Śląskiego.
12. Kompleksowy remont i modernizacja obiektów: Duży Krąg Taneczny, Małe Kręgi Taneczne, Świątynia Dumania - wykonanie prac konserwatorskich oraz przywrócenie obiektom dawnej świetności.
13. Budowa Ogrodu Japońskiego - wykonanie nowego ogrodu tematycznego nawiązującego do obiektu istniejącego niegdyś w Parku.
14. Aranżacja przestrzeni publicznej (meble parkowe, elementy małej architektury, toalety) - wymiana wraz z posadowieniem podstawowej infrastruktury wypoczynkowej, budowa toalet dla użytkowników, remont fontann wraz z wymianą stosownego wyposażenia technicznego.
15. Remont Świątyni Petrycha - remont istniejącej pergoli powstałej w latach 60-tych ubiegłego wieku wraz z modernizacją najbliższego otoczenia celem przygotowania przestrzeni jako terenu do realizacji imprez plenerowych.
16. Budowa Systemu Informacji Przestrzennej – dokończenie budowy kompleksowego systemu ułatwiającego komunikację, wykonanie m.in. podświetlanych pylonów.
17. Budowa Centrum Bioróżnorodności - wydzielenie obszaru dla funkcjonowania nowego obiektu w ramach działań edukacyjno-społecznych w celu edukacji dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób zagrożonych wykluczeniem w tym seniorów.
18. Kompleksowa modernizacja otoczenia Planetarium Śląskiego - w związku z trwającą inwestycją polegającą na przebudowie i modernizacji Planetarium Śląskiego istnieje konieczność przeprowadzenia kompleksowej modernizacji i aranżacji otoczenia obiektu wraz z wykonaniem nowych stref aktywności dla dzieci i dorosłych oraz rewitalizacją stawu.
19. Budowa kąpieliska przy ul. Siemianowickiej - budowa otwartego kąpieliska nawiązującego do kultowego kąpieliska „Fala", nowy obiekt będzie nawiązywał charakterem oraz funkcjonalnością do swojego poprzednika.
20. Rewitalizacja terenu Szybu Leśnego - kompleksowa rewitalizacja terenu poprzemysłowego w centrum Parku, pokopalnianych zabudowań szybu wentylacyjnego, przeznaczenie tego terenu na cele związane z podstawową działalnością parku - społeczną i edukacyjną.

 

 

Start honorowy Tour de Pologne ze Śląskiego

Tour de_PolognePo pół wieku wielkie kolarskie emocje wracają na Stadion Śląski.
To za sprawą trzeciego etapu 75. Tour de Pologne, który 6 sierpnia wyruszy z areny głównej chorzowskiego obiektu. Będzie to wyjątkowy wyścig, obchodzący 90. urodziny, przypadające w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Narodowy Wyścig Niepodległości – 75. Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie, a zakończy 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Aż cztery etapy rozegrane zostaną w naszym regionie. Na Stadionie Śląskim rozpocznie się 140-kilometrowy, trzeci etap wyścigu z finiszem w Zabrzu.

Start honorowy z legendarnego „Kotła Czarownic” odbędzie się 6 sierpnia o godz. 15.40. W wyścigu zaprezentują się 22 teamy.
Kolarze przejadą przez bieżnię lekkoatletyczną stadionu, a następnie wyjadą tunelem w kierunku bramy nr 7. Zapraszamy do kibicowania i wspierania zawodników. Wejście na trybuny możliwe będzie od godz. 13, bramami nr 3, 4 oraz 5. Wstęp wolny.

Tegoroczny wyścig to również wielki powrót światowego kolarstwa na Stadion Śląski. Ostatni Wyścig Pokoju na chorzowskim obiekcie odbył się 20 maja 1968 roku. W kolejnych latach Stadion Śląski gościł jedynie kolarzy startujących w Wyścigu Przyjaźni Polski i Czechosłowacji, nazywanego wówczas „Śląskim bratem Wyścigu Pokoju”.

Wydarzenie współfinansowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Po pół wieku wielkie kolarskie emocje wracają na Stadion Śląski. To za sprawą trzeciego etapu 75. Tour de Pologne, który

6 sierpnia wyruszy z areny głównej chorzowskiego obiektu. Będzie to wyjątkowy wyścig, obchodzący 90. urodziny, przypadające w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ewelina Kuzior

Narodowy Wyścig Niepodległości – 75. Tour de Pologne rozpocznie się 4 sierpnia na Rynku Głównym w Krakowie, a zakończy 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Aż cztery etapy rozegrane zostaną w naszym regionie. Na Stadionie Śląskim rozpocznie się 140-kilometrowy, trzeci etap wyścigu z finiszem w Zabrzu.

Start honorowy z legendarnego „Kotła Czarownic” odbędzie się 6 sierpnia o godz. 15.40. W wyścigu zaprezentują się 22 teamy.

Kolarze przejadą przez bieżnię lekkoatletyczną stadionu, a następnie wyjadą tunelem w kierunku bramy nr 7.

Zapraszamy do kibicowania i wspierania zawodników. Wejście na trybuny możliwe będzie od godz. 13, bramami nr 3, 4 oraz 5. Wstęp wolny.

Tegoroczny wyścig to również wielki powrót światowego kolarstwa na Stadion Śląski. Ostatni Wyścig Pokoju na chorzowskim obiekcie odbył się 20 maja 1968 roku.

W kolejnych latach Stadion Śląski gościł jedynie kolarzy startujących w Wyścigu Przyjaźni Polski i Czechosłowacji, nazywanego wówczas „Śląskim bratem Wyścigu Pokoju”.

Wydarzenie współfinansowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski