Dzisiaj mamy: Czwartek 25.04.2019

Śląskie Planetarium

Planetarium Slaskie 07Największe i najstarsze polskie planetarium zbudowane na podstawie niekonwencjonalnego projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy. Oficjalne otwarcie planetarium powstałego dla uczczenia pamięci oraz dokonań Mikołaja Kopernika odbyło się  4 grudnia 1955 r. Charakterystyczna kopuła o wysokości 23 m stanowi od wewnątrz miniaturę nieboskłonu wykorzystywaną jako ekran do wizualizacji  planet, gwiazdozbiorów oraz innych ciał niebieskich.

Pod sztucznym niebem wiernie imitującym prawdziwy firmament mieści się specjalny projektor oraz  widownia dla niemal 400 osób zasiadających w wygodnych fotelach specjalnej konstrukcji. Odbywają się tutaj popularnonaukowe prelekcje i pokazy, spektakle, projekcje a także lekcje geografii i astronomii oraz koncerty muzyki elektronicznej. W innej części budynku mieści się obserwatorium astronomiczne wyposażone w jedną z największych w Polsce lunet o 30-centymetrowym obiektywie (750-krotne powiększenie obserwowanych obiektów) oraz liczne mniejsze teleskopy.

W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmroku Księżyc, planety, gwiazdozbiory a niekiedy także  planetoidy i komety.  Inną atrakcją jest potężny zegar słoneczny usytuowany na dziedzińcu. W planetarium prowadzone są badania naukowe, działają także stacje meteorologiczna oraz sejsmologiczna pełniące regularną służbę sprawozdawczo - obserwacyjną. Schodów prowadzących do głównego wejścia strzeże patron Śląskiego Planetarium – Mikołaj Kopernik. W sierpniu 2011 planetarium gościło 31 drużyn z 29 krajów uczestniczących w V Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki.

Więcej informacji: www.planetarium.edu.pl

Godziny otwarcia
Czynne w godzinach wyznaczonych w harmonogramie seansów.
Program do pobrania tu: http://www.planetarium.edu.pl/program.htm

Czynne w godzinach wyznaczonych w harmonogramie seansów. Program do pobrania tu: http://www.planetarium.edu.pl/program.htm

Copyright © 1995-2011 Park Śląski