Dzisiaj mamy: Wtorek 16.10.2018

Nowe odkrycie w ZOO

Informujemy, że w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym, w czasie prac remontowych na terenie Skalnej Kotliny Dinozaurów dokonano wiekopomnego odkrycia! Pracujący z mozołem robotnicy natknęli się mianowicie na nadzwyczaj dobrze zachowaną skamieniałość człowieka pierwotnego.

Jest to jak dotąd pierwsze tego rodzaju znalezisko notowane na terenie śląskiego ZOO. Obecnie, od kilku dni eksponat ów można podziwiać w miejscu jego odnalezienia. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie ustalić przynależności taksonomicznej wykopaliska, a także jej pozycji na szlaku ewolucji człowieka współczesnego....

To oczywiście żart! Faktem jest, że od tygodnia w Kotlinie oglądać można rekonstrukcję praczłowieka, jednak nie jest ona żadnym znaleziskiem, a "jedynie" rzeźbą wykonaną przez artystę rzeźbiarza,  Henryka Fudali.

Przypominamy jednocześnie, że pomimo tego, iż rzeźba eksponowana jest w Kotlinie Dinozaurów i że niewątpliwie przedstawia człowieka pierwotnego, okresy występowania ludzi i tych wielkich gadów dzieli kilkadziesiąt milionów lat. Szacuje się bowiem, że większość gadów kopalnych, w tym dinozaury, wymarła ok. 65 mln lat temu, podczas gdy linia ewolucyjna ludzi oddzieliła się od linii małp człekokształtnych 5-7 mln lat temu, zaś rodzaj Homo pojawił się na świecie 2,5-3 mln lat temu wraz z nastaniem człowieka zręcznego Homo habilis .

Copyright © 1995-2011 Park Śląski