Dzisiaj mamy: Czwartek 15.04.2021

Trwają prace związane z oczyszczaniem stawów przy Planetarium Śląskim

staw planetarium-7To zadanie musiało poczekać aż przyroda będzie na to gotowa. W Parku Śląskim trwa oczyszczanie zbiorników wodnych przy Planetarium Śląskim. Rozpoczęcie prac było uzależnione od tego, kiedy tutejsze płazy i gady przejdą w tryb uśpienia.

Zbiorniki obejmują powierzchnię ponad 4 tys. m2. Do wykonania jest wiele pracy. Stawy poddane zostaną oczyszczeniu z roślinności i namułu, a także przewiduje się prace mające na celu odtworzenie i umocnienie linii brzegowej, która wzmocniona będzie elementami naturalnymi w formie narzutu kamiennego oraz faszyny. Po przeprowadzeniu procesu pielęgnacji i odmulania obieg wody pomiędzy obydwoma stawami ma zostać udrożniony.

W obrębie stawów oraz w pasie brzegu przewiduje się nasadzenia (kępami) roślin wodnych i wodnolubnych, tworzących quasi naturalne siedliska.

Istniejąca pomiędzy stawami kładka piesza ma zostać wyremontowana z wykorzystaniem konstrukcji drewnianych i istniejących stalowych oraz kamiennych.

Zbiorniki znajdują się na wzniesieniu nazywanym Górą Parkową na poziomie od 315 m npm i stanowią zlewnię rzeki Rawy. Celem całego przedsięwzięcia jest udrożnienie i uregulowanie układu hydrologicznego w otoczeniu Planetarium Śląskiego oraz stworzenie naturalnego środowiska dla ptaków, gadów i płazów.

Termin zakończenia tego zadania to 30 kwietnia 2021. Koszt prac wyniesie 485 tys. zł.

Przemysław Malisz
fot. Piotr Cyganik

staw planetarium-5

staw planetarium-3

staw planetarium-4

staw planetarium

Copyright © 1995-2011 Park Śląski