Konkurs plastyczny
Dzisiaj mamy: Wtorek 26.05.2020

Kręgi Taneczne rozbłysły po wielu latach. NIESAMOWITE ZDJĘCIA

FotografiaRafalZdunczyk195907 Easy-Resize.comKręgi Taneczne czeka wielka przebudowa. Projekt rewitalizacji tego kultowego miejsca jest gotowy.

We wtorek, 21 kwietnia, w obecności projektanta przeprowadzono testy nowego oświetlenia. Wyglądało to imponująco.

- To będzie jeden z piękniejszych punktów na mapie Parku Śląskiego - mówi Agnieszka Bożek,Prezes Parku Śląskiego. - Kręgi Taneczne zostaną odtworzone do swojej pierwotnej postaci, z tym że zagoszczą tu także oczywiście nowoczesne rozwiązania - dodaje.

Monopter, czyli główna kopuła Dużego Kręgu Tanecznego odzyska biało-szarą barwę. Wszystkie elementy kamienne zostaną odrestaurowane. Posadzka, dziś betonowa, będzie zastąpiona piaskowcem. Rzeźby trafią do renowacji.

Kluczowe będzie oświetlenie, którego dotąd to miejsce było pozbawione. Pojawią się nie tylko nowe słupy oświetleniowe, ale także lampy ziemne, z których światło podświetli wszystkie elementy Kręgów. I tak monopter rozbłyśnie w ciepłych barwach, podobnie jak usytuowane tu rzeźby i balustrady.

Drogi dojścia oraz alejki także zostaną objęte nową siecią energetyczną. Cały system oświetleniowy będzie centralnie sterowalny. W zależności od potrzeb programowane będą odpowiednio natężenie i ilość strumieni świetlnych. Projekt zakłada montaż najnowocześniejszego sprzętu ledowego. Dodatkowo cały teren zostanie objęty siecią monitoringu, czego dotąd w tym miejscu nie było.

We wtorek wieczorem, 21 kwietnia, odbyły się testy oświetleniowe Kręgów Tanecznych. Analizowano, które rozwiązania będą najkorzystniejsze i jaki rodzaj oświetlenia sprawi, że to miejsce zostanie jeszcze lepiej wyeksponowane. To już ostatni krok przed rozpoczęciem procedury przetargowej tej inwestycji.

Projekt zakłada gruntowną modernizację nie tylko samych Kręgów Tanecznych, ale również terenu przyległego, chodzi o 9-hektarowy obszar, który rozpościera się aż do dawnego toru saneczkowego.

Same Kręgi Taneczne nie zmienią swojego przeznaczenia, mają być miejscem, gdzie przeprowadzane będą imprezy plenerowe jak koncerty, występy taneczne i teatralne. Zgodnie z projektem modernizację przejdzie strefa widowni. Wyremontowane zostaną wszystkie siedziska. Nowa infrastruktura techniczna ułatwi dostęp do Kręgów również osobom niepełnosprawnym.

Dodatkowo w pobliżu Kręgów zaplanowano budowę podziemnych zbiorników, w których będzie gromadziła się woda deszczowa. Ta z kolei zostanie wykorzystana do nawadniania tutejszych roślin, a tych zdecydowanie przybędzie. W otoczeniu Kręgów pojawią się nowe nasadzenia krzewów i kwiatów.

FotografiaRafalZdunczyk191007 Easy-Resize.com

FotografiaRafalZdunczyk194101 Easy-Resize.com

FotografiaRafalZdunczyk195801 Easy-Resize.com

FotografiaRafalZdunczyk195819 Easy-Resize.comFotografiaRafalZdunczyk191124 Easy-Resize.com

FotografiaRafalZdunczyk224637 Easy-Resize.comFotografiaRafalZdunczyk224935 Easy-Resize.com

FotografiaRafalZdunczyk224840 Easy-Resize.com

Copyright © 1995-2011 Park Śląski