Dzisiaj mamy: Czwartek 01.10.2020

Ostatnie prace przy Karolince, Kobieta z Dzbanem zostanie odtworzona

IMG 0305Modernizacja Parku Śląskiego wkracza w kolejną fazę. Jedne zadania są na finiszu, inne wkrótce się rozpoczną. Realizacja niektórych wymaga dialogu technicznego z potencjalnymi wykonawcami. Wśród ważnych zadań, które wkrótce mają wystartować, jest budowa wodnego placu zabaw i odnowienie Świątyni Petrycha.

Zakończył się już remont odcinka alei Harcerskiej od ulicy Parkowej do ronda na Stadionie Śląskim, na ukończeniu są też prace związane z remontem i konserwacją rzeźby Karolinka. Prace na alejach w centralnej części parku mają natomiast potrwać do połowy listopada. Wkrótce ma się rozpocząć montaż oświetlenia na alei Leśnej. Obejmie budowę nowej sieci kablowej z 56 słupami oświetleniowymi przy alei Leśnej, od skrzyżowania z aleją Dojazdową do parkingu przy restauracji „Villa Gardena”. Jeszcze w tym roku ruszy odtwarzanie skradzionej w 2016 roku „Kobiety z dzbanem”, a także wyburzanie kotłowni na terenie starego ogrodnictwa, które umożliwi nową adaptację tego miejsca.

Dwa techniczne dialogi
Park Śląski ogłosił dwa dialogi techniczne. Pierwszy dotyczy wykonania rozbudowanej aplikacji mobilnej, która umożliwi wprowadzenie wielu nowinek technicznych. Dzięki niej użytkownicy będą mogli m.in. dokonać zakupu biletów lub zaplanować swoją wizytę w Parku Śląskim. Według założeń, aplikacja ma mieć elementy rywalizacji oraz wykorzystywać najnowsze dostępne technologie do informowania użytkowników o promocjach oraz ciekawych miejscach. Drugi dialog techniczny dotyczy wybudowania wodnego placu zabaw „Od maluszka do staruszka”.

– Wybraliśmy wstępną lokalizację w centralnej części parku. Chcemy jednak, przy pomocy potencjalnych wykonawców, rozeznać możliwości techniczne, finansowe i właśnie lokalizacyjne – tłumaczy Artur Cieślak, dyrektor administracyjno-techniczny Parku Śląskiego. – Jesteśmy przekonani, że takie miejsce będzie się cieszyć ogromnym zainteresowaniem użytkowników – dodaje.

Czeka na drugie życie
Wkrótce zostaną rozstrzygnięte przetargi na zabezpieczenie przeciwpowodziowe oraz remont Świątyni Petrycha. Szczególnie ta druga inwestycja bardzo spodoba się gościom parku. To ciekawe miejsce nieopodal alei Gwiazd zasługuje bowiem na drugie życie.

– Chcemy, aby ten obiekt odżył i nabrał funkcji miejsca wypoczynku, rekreacji i spotkań – tłumaczy Cieślak. – Sam kompleks zostanie podświetlony. Dzięki tym pracom, będzie tam można aranżować kameralne imprezy muzyczne. Odtworzymy i wyremontujemy otaczające to miejsce alejki i ścieżki, doprowadzimy wodę i energię elektryczną. Dzięki temu, na polanie przylegającej do Świątyni, możliwe stanie się organizowanie nieco większych wydarzeń. Okolica również zostanie oświetlona. Zasadzimy też nowe gatunki roślin, by urozmaicić zieleń.

Czy wiesz, że…
Większość ludzi zastanawia się, skąd pochodzi nazwa Świątyni Petrycha, która powstała w jednym z pierwszych etapów budowy parku, przy alei Gwiazd, w drodze do planetarium. Większość łączy jego nazwę z architekturą i wyszukuje Petrycha wśród bóstw greckich i rzymskich. Nic bardziej mylnego. Nazwa pochodzi bowiem od nazwiska jednego z pierwszych dyrektorów działu zieleni parku, który pozyskał charakterystyczne kolumny z parku w Świerklańcu oraz stworzył kompozycję całego otoczenia.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski