Dzisiaj mamy: Piątek 28.02.2020

Pelikany mają willę z basenem

181213RAF027Pelikany małe ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego po raz pierwszy są eksponowane zimą. Wszystko dzięki nowemu pawilonowi, który umożliwia obserwację tych niezwykle ruchliwych i interesujących ptaków.

Nowy budynek znajdziecie po lewej stronie od wejścia głównego, tuż przy wybiegu marabuta. Na szybach obiektu wciąż znajdują się jeszcze biało-czerwone taśmy, które pomagały ptakom przyzwyczaić się do obecności oszklenia.

– Do tej pory przenosiliśmy te ptaki z wybiegu na zimowisko do pawilonu, który nie jest dostępny dla zwiedzających – tłumaczy Jolanta Kopiec, dyrektor śląskiego zoo.­– Nowy budynek daje możliwość obserwacji pelikanów również zimą. Są one bardzo ruchliwe i energiczne.

Obecnie w Chorzowie mieszka grupa kilkunastu osobników tego gatunku. W nowym obiekcie pelikany mają do dyspozycji przestronne wnętrze z basenem oraz platformą gniazdową. Pierwsze gniazda już zostały uwite. – Można podglądać, jak wygląda ich konstruowanie i składanie jaj. Niektóre są już wysiadywane i wiosną spodziewamy się młodych – przyznaje dyrektor Kopiec. – Bardzo sympatycznie wygląda również zabawa tych zwierząt w wodzie. Cieszymy się, że teraz mają one do dyspozycji tak komfortowe warunki – dodaje.

Gdy zrobi się cieplej, ptaki będą mogły wychodzić na wybieg zewnętrzny, gdzie również znajduje się zbiornik z wodą. Całkowity koszt budowy nowego pawilonu to 460 tysięcy złotych. W całości został sfinansowany ze środków samorządu województwa śląskiego.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski