Dzisiaj mamy: Sobota 22.02.2020

Sylwester bez auta i sztucznych ogni [SPRAWY ORGANIZACYJNE NA 31.12.2018]

160215dam019W tym roku Sylwestra będziemy obchodzić na Stadionie. Nie zapominajmy, że znajduje się on na terenie Parku Śląskiego. To niezwykła przestrzeń, enklawa zieleni w samym sercu zurbanizowanego Śląska, nasze wspólne dobro.

Pamiętajcie o tym również 31 grudnia, kiedy czerpać będziecie z jego uroków przed i podczas „Sylwestrowej Mocy Przebojów”, która odbędzie się na Stadionie Śląskim. Tego dnia zachęcamy do korzystania z transportu publicznego oraz stosowania się do regulaminu, który obowiązuje na terenie całego parku. Park Śląski to łono przyrody, które zamieszkują dzikie zwierzęta oraz stali lokatorzy śląskiego zoo. Odwiedzający powinni stosować się do całkowitego zakazu odpalania na jego terenie fajerwerków.

– Zrezygnowali z nich organizatorzy imprezy na stadionie, apelujemy również, aby nie odpalać ich poza obiektem. Zarządzenie wydane przez zarząd spółki zakazuje używania środków pirotechnicznych i hukowych – zaznacza Artur Cieślak, dyrektor administracyjno-techniczny Parku Śląskiego. – Kolejna sprawa to alkohol. Park jest przestrzenią publiczną i spożywanie napojów procentowych na jego terenie, poza wyznaczonymi miejscami, jest zakazane. Warto mieć również na uwadze, że organizowany na stadionie Sylwester jest imprezą masową. Nikt nie wejdzie na stadion zarówno z fajerwerkami, jak i z alkoholem.

Parkowe służby będą pracować nad tym, aby główne drogi i aleje były przejezdne. Jednak na pewno, szczególnie podczas obfitych opadów śniegu, nie będą odśnieżane wszystkie. – Mamy ich 80 kilometrów. Dlatego nie sposób utrzymać jednego standardu na całym terenie. Poruszanie się po części wypoczynkowo-leśnej może być utrudnione – zapowiada Cieślak.

Park Śląski udostępni ograniczoną ilość parkingów, ale najlepiej tego dnia wybrać komunikację miejską, która będzie jeździła z większą częstotliwością niż zwykle. Po raz pierwszy podczas tak dużej imprezy na stadionie będzie kurowała też kolejka linowa „Elka”. Tu jednak również nie będą wpuszczani pasażerowie z fajerwerkami i alkoholem.

W Sylwestra przewidziano także zmiany w organizacji ruchu. Ul. Parkowa będzie jednokierunkowa do czasu zapełnienia, następnie zostanie wyłączona z ruchu. Od strony Bytomia wyłączony zostanie lewoskręt na skrzyżowaniu ulic Katowickiej z Parkową i al. Wojska Polskiego. Osiedle Tysiąclecia zostanie zamknięte, co spowoduje, że nawrotka będzie na wysokości Silesia City Center.

Organizatorom zależy, aby po zakończonej imprezie „Sylwestrowa Moc Przebojów” uczestnicy zabawy mogli w szybki i bezpieczny sposób dotrzeć do swoich domów. Analizując poprzednie imprezy sylwestrowe, które odbywały się w Katowicach, a także po doświadczeniach z imprez masowych, które w tym roku odbyły się na Stadionie Śląskim wspólnie z Kolejami Śląskimi i KZK GOP przygotowano ofertę dla podróżnych, którzy będą chcieli komunikacją publiczną wracać w Nowy Rok ze Stadionu Śląskiego. Planowane jest uruchomienie dodatkowych pociągów ze stacji Katowice do kilku miejscowości w regionie, a także linii tramwajowych i autobusowych wraz ze zwiększoną częstotliwością i pojemnością taboru.

Podczas wszystkich przejazdów będą obowiązywały aktualne taryfy biletowe.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski