Dzisiaj mamy: Niedziela 23.02.2020

Jak zadbać o świąteczne drzewko

111217paj005Choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Ogrodnicy i specjaliści ds. zieleni z Parku Śląskiego przygotowali dla Was specjalny poradnik, dzięki któremu będziecie mogli dłużej cieszyć się urokami świątecznych drzewek. Warto się z nim zapoznać.

1. Postaw na odpowiedni gatunek
Wybór jest ogromny. Sklepy od kilku tygodni kuszą promocjami. Jednak, jeżeli chcemy, żeby choinka nie sprawiała wielu problemów i cieszyła nasze oczy przez dłuższy czas, warto wybrać odpowiedni gatunek. – Najbardziej polecamy jodłę kaukaską – mówi Krystian Golasz, specjalista ds. zieleni w Parku Śląskim. – Ma niezwykle gęste i błyszczące igły, które nie kłują i długo utrzymują się na pędach, a przy tym charakterystyczny zapach. Tańszą opcją jest oczywiście świerk, ale tutaj możemy mieć więcej roboty ze sprzątaniem opadającego igliwia i krótszym okresem utrzymania świeżości drzewka.

2. Doniczka lepsza niż stojak
Choinka w doniczce jest cięższa niż cięta, jednak daje większą szansę na jej utrzymanie. Można ją bowiem podlewać, dzięki czemu zachowa świeżość. – Nie należy oczywiście z tym przesadzać i robić to tylko w przypadku, gdy ziemia jest wysuszona. Na pewno nie częściej niż raz w tygodniu, abyśmy zamiast zapachu lasu, nie mieli w domu zapachu zgnilizny – zaznacza Golasz. – Taką choinkę można też potem, między świętami a Sylwestrem, zasadzić na przykład w ogrodzie. Aby nie obumarła i nie doznała szoku termicznego, na dworze musi być jednak kilkustopniowa, dodatnia temperatura – dodaje. Innym rozwiązaniem, które może mieć dobry wpływ na dłuższe zachowanie choinki, jest stojak z pojemnikiem na wodę, w którym będzie zanurzone zakończenie drzewka.

171209dam011

3. Nasi sprzymierzeńcy: wilgoć i niższa temperatura
W pomieszczeniu, w którym stoi nasza choinka, warto pomyśleć o obniżeniu temperatury i na przykład wyłączaniu grzejników w nocy, a w dzień lekkim ich przykręceniu. Drzewko z pewnością dłużej zachowa wtedy swoją świeżość. Można też umieścić je w miejscu w miarę wilgotnym. – Do choinek stojących w domach, nie zaleca się natomiast stosowania wszelkiego rodzaju odświeżaczy i opryskiwaczy. One mogą przynieść zupełnie inny skutek od pożądanego – wyjaśnia Golasz. – Warto też kupować i stroić choinkę krótko przed samymi świętami. Wtedy na pewno zachowa swoje walory na czas świątecznych dni.

4. Uwaga z ogniem i ozdobami
Aby nasza choinka zachowała swój pokrój, powinniśmy dobrać ozdoby o odpowiedniej wadze, aby jej nie przeciążać. Istotne jest też unikanie używania ognia w jej pobliżu, szczególnie, kiedy będzie już przesuszona. – Choinka wydziela olejki eteryczne i jest łatwopalna. Ze względów bezpieczeństwa, lepiej zrezygnować z palenia świeczek w jej pobliżu – podkreśla Golasz.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski