Dzisiaj mamy: Poniedziałek 17.06.2019

Pobiegnij i zobacz, jak zmienia się park!

180919DAM050Rewitalizacja Parku Śląskiego to sprawa wielkiej wagi, wręcz historyczna. Warto ją upamiętnić. Najlepiej aktywnie. Stąd pomysł wytyczenia biegowej trasy Jessiki, która została poprowadzona szlakiem obiektów i przestrzeni, które już wkrótce mają się zmienić.

Zastanawialiśmy się nad tym, jak upamiętnić to wielkie wydarzenie, jakim jest podpisanie umowy dofinansowania. Zdecydowaliśmy się na bieganie, bo ono idealnie wpisuje się w naszą misję i program – podkreśla Marek Widuch, wiceprezes Parku Śląskiego. – Chcemy, aby park kojarzył się ze zdrowiem. A bieganie może znacznie poprawić m.in. naszą kondycję, odporność i pracę serca – dodaje.

Park Śląski to jedno z najlepszych na Śląsku miejsc do biegania. Osoby, które uprawiają ten sport, można w parku spotkać zarówno za dnia, jak i w nocy. Stąd pomysł, aby wytyczyć specjalną trasę w kształcie liczby 226, która będzie symbolizowała wysokość uzyskanego przez park dofinansowania – 226 milionów złotych.
– Park wymaga zmian i upiększenia. Dofinansowanie to świetna sprawa – uważa August Jakubik, ultramaratończyk, który prowadzi w parku bezpłatne treningi biegowe. – Trasa została wytyczona w taki sposób, aby biegacze mogli podziwiać zmieniający się park i odkrywać go na nowo. Mijać będą przecież wiele miejsc, które w kolejnych latach mają zostać wyremontowane lub zrewitalizowane.

Po trasie można oczywiście nie tylko biegać, ale również jeździć na rowerze, chodzić z kijkami czy po prostu spacerować. Jej długość to około 5 kilometrów. Właśnie na tym szlaku nakręcono spot promujący rewitalizację parku.

Trasa Jessiki zaczyna się na ścieżce przy Końskiej Łące. Biegacze mijają m.in. Duży Krąg Taneczny, kąpielisko Fala, Rosarium i ogrodzenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Mogą więc oglądać miejsca, które są wpisane w program rewitalizacji Parku Śląskiego.

– To świetny szlak zarówno do poprawiania swojej kondycji, ale też do zwiedzania parku. Jest na niej trochę podbiegów, więc miłośnicy nieco większego wysiłku również będą zadowoleni – tłumaczy Jakubik. – Każda forma aktywności oczywiście służy zdrowiu, ale zdecydowana większość biegaczy podziwia też walory trasy, ogląda to, co spotyka po drodze. Jestem przekonany, że z czasem ten widok będzie coraz piękniejszy – dodaje.

Kliknij aby powiększyć lub pobierz PDF: pdfmapa-trasa-jessiki.pdf

mapa-trasa-jessici-02

Copyright © 1995-2011 Park Śląski