Dzisiaj mamy: Środa 17.07.2019

Noc Spadających Gwiazd w Parku Śląskim

38519088 2108414665897187_6503386075979841536_oW najbliższą niedzielę już po raz czwarty chorzowscy astronomowie zapraszają na wspólne podziwianie Perseidów – jednego z najbardziej spektakularnych rojów meteorów.

Tym razem jednak impreza nie odbędzie się jak w poprzednich latach obok Planetarium Śląskiego, lecz przed „Gołębnikiem” – charakterystycznym, okrągłym budynkiem znajdującym się w pobliżu w pobliżu restauracji „Róża”, „Zielona Dolina” i „Hawaii”.

Jeśli dopisze nam bezchmurne niebo będziemy mogli zobaczyć nawet do 100 „spadających gwiazd” na godzinę. Oczywiście Perseidy nie są gwiazdami. To drobne okruchy materii pozostawione przez kometę Swift Turtle. Większość z nich ma średnicę ziarnka piasku. Gdy wpadają z kosmiczną prędkością w atmosferę naszej planety spalają się i jonizują, co skutkuje pięknym widowiskiem na niebie. Chociaż rój Perseidów jest już widoczny na niebie od połowy lipca, to jego maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

Spotkanie w Parku Śląskim rozpocznie się o 22:00. Obserwacji Perseidów będzie towarzyszył komentarz astronoma Damiana Jabłeki, który postara się także odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące nocnego nieba. Warto wziąć ze sobą koc lub karimatę, termos z herbatą i kanapki. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Od 1 lipca Planetarium Śląskie jest zamknięte. Rozpoczęła się jego modernizacja i przebudowa, której zakończenie jest przewidywane na 2020 rok. Obiekt wzbogaci się o ponad 2500 metrów kwadratowych powierzchni. Nowe sale wystawowe, konferencyjne i dydaktyczne w większości będą znajdować się pod ziemią. W ramach projektu zostanie także między innymi wymienione pokrycie charakterystycznej kopuły budynku oraz sferyczny ekran. Planetarium otrzyma nowoczesny, hybrydowy system projekcyjny.

W tym czasie pracownicy Planetarium Śląskiego będą nadal kontynuować swoją działalność dydaktyczną odwiedzając szkoły naszego regionu z nadmuchiwanym planetarium mobilnym.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski