Dzisiaj mamy: Wtorek 21.05.2019

Album usłany różami na 50-lecie Rosarium

Kategoria Róża__Przejażdzka_kolejką_Dąbrowska_1Pół wieku temu, 24 czerwca 1968 roku, uroczyście otwarto ogród różany w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Z okazji 50-lecia Rosarium, Fundacja Park Śląski, dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wydała album „Róże Parku Śląskiego".

Ilustrowane, bogate w materiał fotograficzny wydanie, zawiera opisy przyrodniczej bioróżnorodności różanych zasobów Parku Śląskiego. Jest urozmaicone o rozdział dotyczący historii Rosarium, można w nim też znaleźć sporo informacji na temat organizowanych w tym miejscu wydarzeń oraz planów dotyczących jego przyszłości.

– Mamy świadomość, że największy w Polsce tego typu ogród jest miejscem absolutnie wyjątkowym i zasługuje na odrębną publikację – podkreśla Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. – Podobnie, jak cały park, Rosarium jest obiektem ogromnej społecznej troski. To miejsce wypoczynku, łapania oddechu, bycia z rodziną i najbliższymi. Jestem przekonana, że wydanie tej pozycji, spotka się z dużą sympatią i dobrym odbiorem – dodaje.

Autorami tekstów w książce są Łukasz Drozd, Krystian Golasz i Łukasz Respondek. Zbieranie materiału do publikacji rozpoczęło się w zeszłym roku od konkursu fotograficznego „Róże Parku Śląskiego". Spora część nadesłanych na niego prac została opublikowana. Po „Przyrodzie Parku Śląskiego", „Ptakach Parku Śląskiego" i „Drzewach Parku Śląskiego" to czwarty album wydany przez parkową fundację. Wcześniejsze cieszyły się dużą popularnością. Książka trafi m.in. do zaprzyjaźnionych placówek oświatowych oraz stowarzyszeń, fundacji i organizacji zajmujących się edukacją ekologiczną i ochroną przyrody. – Poprzednie nasze wydania były dość naukowe. Ta merytorycznie od nich nie odbiega, ale chcieliśmy tym razem nadać jej również popularny charakter. Stąd m.in. rozdziały na temat historii ogrodu, a także jego obecnej roli i przyszłości – tłumaczy Poraj.

Aby zdobyć książkę, warto śledzić profil Fundacji Park Śląski na Facebooku. Już wkrótce zostanie tam zorganizowanych sporo konkursów, w których nagrodą będą właśnie „Róże Parku Śląskiego".

Copyright © 1995-2011 Park Śląski