Dzisiaj mamy: Poniedziałek 25.05.2020

Niebo nad ulicą Astronomów. Planetarium Śląskie zaprasza na nowy seans dla dzieci

IMG 5239_1Pamiętacie wiersze Wandy Chotomskiej? To świetnie. Koniecznie zabierzcie swoje dzieci do Planetarium Śląskiego. Od 3 lutego, utwory tej uznanej pisarki oraz autorki opowiadań dla dzieci i młodzieży staną się motywem przewodnim nowego seansu „Przy ulicy Astronomów”. Warto się tu wybrać, zwłaszcza, że to ostatnia premiera przed remontem obiektu, który ma ruszyć w połowie roku.

Scenariusz seansu jest wspólnym projektem Stefana Janty i Jarosława Juszkiewicza, do których tym razem dołączyła Bogusława Zagoła. Przy tytułowej ulicy Astronomów mieszkają badacze nocnego nieba, którzy chętnie podzielą się z dziećmi swoją wiedzą i odpowiedzą między innymi na pytania, czym są gwiazdozbiory, jak z bliska wyglądają planety, gdzie szukać Gwiazdy Polarnej. W seansie pojawią się także piosenki.

– Przez wiele lat prezentowaliśmy seans „Światełka na niebie” – mówi Lech Motyka, dyrektor Planetarium Śląskiego. – Początkowo chcieliśmy go tylko zaktualizować i trochę unowocześnić, ale szybko okazało się, że lepiej będzie napisać cały scenariusz od nowa. I tak wpadliśmy na pomysł, by zabrać naszych najmłodszych widzów w to niezwykłe miejsce i dodać do seansu piosenki – dodaje.

Muzykę do wierszy Wandy Chotomskiej, pochodzących z książki „Dzieci Pana Astronoma”, napisał twórca muzyki filmowej, Grzegorz Seweryn, który do projektu zaprosił aktorów z naszego regionu. To pierwszy seans w Planetarium Śląskim ze ścieżką dźwiękową w całości skomponowaną na potrzeby konkretnego widowiska.

Bez Plutona

juszkiewiczJarosław Juszkiewicz
współautor seansu

Muzyka jest ogromnym atutem tego seansu. Grzegorz Seweryn pisząc muzykę do wierszy Chotomskiej zaproponował coś, czego wcześniej szukaliśmy, ale nie umieliśmy zdefiniować. Dodatkowo, w kilka tygodni wykonał pracę, na którą inni potrzebują wielu miesięcy. Jego zaangażowanie również dla nas było motorem napędowym.

Jeżeli miałbym zdradzić coś od kuchni, to ciekawe na pewno było dostosowanie tekstów Chotomskiej do obecnej wiedzy i realiów. W jednym z jej wierszy jest na przykład informacja o dziewięciu planetach Układu Słonecznego, a jak wiadomo, w 2006 roku, Pluton, decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej, został przekwalifikowany na planetę karłowatą. Takich przykładów było kilka, na szczęście daliśmy sobie z tym wszystkim radę.

Seans dedykujemy głównie najmłodszym dzieciom – nie ma tam momentów, w których maluchy mogłyby się bać. Wszystko wskazuje na to, że ten seans będzie jednym z pierwszych, które przerobimy na technologię cyfrową i zaprezentujemy w Planetarium Śląskim po remoncie, na nowej aparaturze.

Kiedy na seans?
3 lutego seans będzie można oglądać o godzinie 11.00 (premiera) i 13.00. 4 lutego będzie wyświetlany o godz. 11.00 i 13.00. 10, 17 i 24 lutego – o godz. 13.00, natomiast 11, 18 i 25 lutego o godz. 11.00. Bilet ulgowy do Planetarium Śląskiego kosztuje 6 złotych, normalny 12 zł.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski