Dzisiaj mamy: Poniedziałek 18.02.2019

Kolejny ciekawy album o parkowej przyrodzie. Tym razem na temat drzew

23336353 1553254681408827_477724818_oZ książki „Drzewa Parku Śląskiego” dowiedzcie się m.in., że cis pospolity został objęty ochroną już w 1423 roku przez króla Władysława Jagiełłę, a wiąz szypułkowy żyje nawet trzysta lat. To najnowsza publikacja Fundacji Park Śląski.

„Drzewa Parku Śląskiego” to trzeci album wydany przez fundację. Pierwszy ogólnie opisywał parkową przyrodę, natomiast drugi przedstawiał gatunki bytujących w nim ptaków. Dlaczego tym razem drzewa? – Bo to jedna z większych wartości przyrodniczych w parku. Szczególnie, biorąc pod uwagę ich różnorodność i mnogość gatunków – podkreśla Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. – Wśród naszych edukatorów są m.in. dendrolodzy i ten temat był nam bardzo bliski.

Książka została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Ma ponad 240 stron. Jej autorami są Barbara Balcer-Żbikowska, Katarzyna Kowalik, Łukasz Drozd i Krystian Golasz. Wydanie jest podobne do wcześniejszych, ponieważ stawowi część całej kolekcji. Autorzy opisali większość drzew, na które można natrafić podczas spaceru w Parku Śląskim. Opisy ponad stu gatunków są opatrzone ciekawymi fotografiami. Umieszczono w nich m.in. nazwy roślin w różnych językach, ich morfologię, występowanie oraz ciekawostki.

– Ta publikacja jest świetnym materiałem dla nauczycieli i edukatorów, a także dla indywidualnych miłośników przyrody – tłumaczy Poraj. – W doskonały sposób może urozmaicić zajęcia lub lekcje w terenie. Dzięki niej, można zdobyć konkretną, merytoryczną wiedzę, ale też odszukać dany gatunek w parku. Zobaczyć go i dotknąć. To świetne zaproszenie do Parku Śląskiego – dodaje.

Książka „Drzewa Parku Śląskiego” trafiła do przedszkoli i szkół, które uczestniczą w zajęciach Fundacji Park Śląski oraz do organizacji i instytucji zajmujących się ekologią. Osoby indywidualne mogą ją zdobyć, biorąc udział w konkursach organizowanych przez parkową fundację.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski