Dzisiaj mamy: Środa 20.03.2019

Mają prawo decydować i być wysłuchiwani. I mówią o tym głośno podczas Kongresu „Obywatel Senior” [ZDJĘCIA]

IMG 9241– Dużo się dzieje. Goście są bardzo ciekawi i czasami żałuję, że nie mogę uczestniczyć w tych wydarzeniach. Ale coś za coś. Głownie chodzi nam o zachęcenie gmin do stałych działań na rzecz seniorów – podkreśla Małgosia, wolontariuszka, która podczas tegorocznej debaty na Kongresie Obywatel Senior pracowała w recepcji.

Małgosia należy do prowadzonej w Fundacji Park Śląski Parkowej Akademii Wolontariatu, która jest największym zrzeszeniem seniorów – wolontariuszy w Polsce. Właśnie PAW jest głównym inicjatorem Kongresu „Obywatel Senior”.

W dyrekcji skansenu odbyła się dziś druga część tegorocznej, szóstej już edycji. W maju – przypomnijmy – seniorzy wzięli udział w bardziej aktywnej odsłonie tego wydarzenia, która została przygotowana w Rosarium. Tym razem zaproszono osoby starsze na część wykładową.

– Pokazujemy przedstawicielom gmin, organizacjom pozarządowym, radom seniorów, co osoby starsze mogą robić w miejscach zamieszkania i o co powinni walczyć. Że mają prawo do marzeń, do planów, do rozwoju – zaznacza Ewa Kulisz, która organizuje Kongres od pierwszej jego edycji, która odbyła się w 2012 roku. – Seniorzy mają prawo decydować i być wysłuchiwani. Mają prawo mieć pracę po 60. roku życia, a oferta zatrudnienia powinna być dla nich bardziej elastyczna. Świetną propozycję mają w tym zakresie na przykład Tychy.

Podczas Kongresu można się też dowiedzieć, jak zajmować się niesamodzielnymi osobami starszymi, aby nadal czuły się pełnowartościowymi obywatelami i mogły mieszkać w domu, w którym były zawsze.
– Myślimy o każdym seniorze. I o tym aktywnym, i o tym średnio aktywnym, i tym, który potrzebuje wsparcia – podkreśla Kulisz. – Zastanawiamy się, jak senior ma żyć w środowisku lokalnym, ale też, jak jemu to życie zmieniać, pomagać, poprawiać.

Podczas Kongresu po raz kolejny wręczono certyfikaty Gminom Przyjaznym Seniorom. Tym razem przyznano trzy wyróżnienia. Siemianowice Śląskie zostały nagrodzone za kompleksowy system informacji dla seniorów oraz centrum przesiadkowe dla rowerów, Czeladź otrzymała nagrodę za organizację imprez nie tylko dla seniorów, którzy mieszkają w tym mieście oraz badania aktywności osób starszych w swojej gminie. Wągrowiec został natomiast wyróżniony za dom wsparcia. Przez siedem dni, gdy bliscy wyjeżdżają na wakacje, senior mieszka w dostawanym do jego potrzeb mieszkaniu z wyżywieniem i dostępem do rehabilitacji i pomocy lekarskiej. Nagroda dla Wągrowca została też przyznana za bezpłatne udostępnienie mieszkańcom szkolnych obiektów sportowych w czasie, kiedy nie odbywają się na nich zajęcia lekcyjne dla dzieci i młodzieży.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski