Dzisiaj mamy: Czwartek 17.01.2019

Kościół z Bytomia Bobrka ożył na nowo w skansenie. Dokładnie na 500-lecie reformacji [ZDJĘCIA]

IMG 8618– Ten kościół był umarły a ożył. I to nie tylko materialnie, ale również duchowo, dzięki temu, że odbyło się tu nabożeństwo – powiedział tuż po rekonsekracji zrekonstruowanej świątyni z Bytomia Bobrka ksiądz biskup Marian Niemiec, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Przeniesiony do skansenu obiekt został po raz pierwszy zaprezentowany szerszej publiczności.

WIĘCEJ NA TEMAT KOŚCIOŁA Z BOBRKA TUTAJ

Kościół był wypełniony po brzegi. Luterańskie nabożeństwo cieszyło się dużym zainteresowaniem. Podobne mają się w tym miejscu odbywać raz w miesiącu. – Chcemy pokazać szerszej społeczności, jak wygląda nasza liturgia – podkreśla biskup Niemiec. – Wystrój jest typowo ewangelicki. Skromny. Z amboną, ołtarzem i chrzcielnicą. Bardzo zależało nam, aby doszło w tym miejscu do rekonsekracji, aby zwiedzający skansen migli tutaj wejść usiąść, pomodlić się, podziękować Bogu albo poprosić go o coś szczególnego. Być może młode pary będą chciały tutaj właśnie zawrzeć związek małżeński.

Prace nad rekonstrukcją kościoła rozpoczęto w 2016 roku. Objęły całą oryginalną konstrukcję obiektu, który jest prefabrykatem. Odtworzono tapetę, napis nad prezbiterium oraz ponad sto krzeseł według oryginalnego wzoru. Konserwacji poddano m.in. fisharmonię, ołtarz i ambonę. Wchodząc do kościoła warto zwrócić uwagę na krzyż znajdujący na elewacji zewnętrznej, który przetrwał pożar w 2014 roku, a ślad po nim pozostał na górnej jego części.

– Po siedmiu latach funkcja sakralna wróciła do tego obiektu. Stało się to akurat na 500-lecie reformacji i w ustanowionym przez Sejmik Województwa Śląskiego Roku Reformacji na Śląsku – tłumaczy Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. – Rekonstrukcja została wykonana w sposób bardzo pieczołowity. Muszę pochwalić i podziękować załodze skansenu oraz wykonawcom. Całość zrobiono bardzo profesjonalnie, z dbałością o wszystkie szczegóły.

Obiekt będzie wykorzystywany również podczas koncertów i imprez organizowanych przez muzeum. – To obecnie największa nasza przestrzeń zadaszona, co stwarza nowe możliwości – nie ukrywa Andrzej Sośnierz, dyrektor skansenu. – Zamierzamy tu organizować koncerty i różne przedsięwzięcia, oczywiście zgodne z powagą tego miejsca.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski