Dzisiaj mamy: Niedziela 17.02.2019

Pół wieku z „Elką”. Okrągłe urodziny parkowego symbolu

20130908 elka_056Kolejka linowa w Parku Śląskim kończy 50 lat. To jego duma i symbol, bo takiej atrakcji, jaką jest „Elka”, nie ma żaden inny park miejski w Polsce. Z okazji jej urodzin, przygotowano promocyjne przejazdy i okolicznościowe kartki pocztowe. Otwarta pozostaje też kwestia wydłużenia trasy kolejki.

Był 7 września 1967 roku, kiedy krzesełkowa kolejka linowa „Elka” po raz pierwszy ruszyła w trasę. Stanowiła pierwszą tego typu atrakcję w Europie. Miała wówczas prawie 6 kilometrów i trzy stacje przesiadkowe: Stadion, Wesołe Miasteczko i Planetarium. Przez dziesięciolecia przewiozła kilkanaście milionów osób. W 2013 roku „Elka” przeszła rewitalizację. I choć jej trasa jest obecnie krótsza (wynosi ponad dwa kilometry), to parkowa atrakcja nie straciła swojej wyjątkowości: obecnie jest najdłuższą, nizinną kolejką w Polsce i jedyną, która kursuje w systemie mieszanym, gondolowo-krzesełkowym.

Trzy weekendy promocji
Z okazji okrągłych urodzin kolejki, Park Śląski przygotował specjalną promocję – bilety po 5 złotych za przejazd w jedną stronę. Cennik obowiązywać będzie 1, 2, 3 września, do godziny 15 (Beerfest) oraz 8, 9 i 10 września (urodziny „Elki”). – Opłata jest dużo niższa niż standardowa. Liczymy, że goście parku zechcą świętować z nami urodziny kolejki – zachęca Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Urodziny z kartką i pocztą specjalną
To nie koniec ciekawostek. Z okazji 50-lecia „Elki” i z inicjatywy chorzowskiego oddziału Polskiego Związku Filatelistów, Poczta Polska wprowadzi do obiegu okolicznościową kartkę pocztową. 9 września, przed wejściem na stację, stanie specjalne pocztowe stoisko, gdzie będzie można nabyć kartkę, podbić ją okolicznościowym datownikiem i wysłać. Później datownik będzie jeszcze stosowany przez 28 kolejnych dni w Urzędzie Pocztowym, przy ulicy Rynek 1 w Chorzowie.

Atrakcję nie tylko filatelistyczną ma stanowić kolejkowa poczta specjalna, która 9 września przejedzie ze stacji Śląskie Wesołe Miasteczko do stacji Stadion Śląski. – Każda nadana przesyłka w tym dniu na stoisku, przewieziona na tej trasie, będzie posiadała dodatkowy stempel informujący o tym wydarzeniu – tłumaczy Andrzej Kafka, prezes zarządu PZF Chorzów.

Dodajmy, że Park Śląski stara się aktualnie o pozyskanie finansowania na szeroki program modernizacyjny całego kompleksu. Jednym z ważnych zapisanych w nim projektów jest odtworzenie historycznej trasy „Elki”.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski