Dzisiaj mamy: Czwartek 17.01.2019

Uniwersytet Śląski z ławką w parku? Naturalnie [ZDJĘCIA]

tn IMG_7315Mamy czwartego fundatora: w organizowaną przez Park Śląski akcję „Przygarnij ławkę” tym razem zaangażował się Uniwersytet Śląski. Na tabliczce, nad nazwą uczelni, umieszczono tylko jedno acz bardzo wymowne słowo – naturalnie.

– Ta ławka sprzyja komfortowemu, przyjemnemu, nieformalnemu spędzaniu czasu. To symbol obecności Uniwersytetu Śląskiego w Parku Śląskim – podkreśla dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej UŚ. – Ten okres rewitalizacji, który tutaj od pewnego czasu trwa i miejmy nadzieję będzie postępował, jest też okazją do tego, żeby uniwersytet w większym stopniu włączył w to, aby z powrotem uczynić z tego miejsca wielką dumę i wielką atrakcję dla całego regionu.

Nie tylko ławka
Spotkanie w Parku Śląskim jest okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną uczelni oraz zapisania się na studia w mobilnym punkcie rekrutacji. Dla najmłodszych (choć nie tylko) przygotowana została strefa rozrywki, gdzie czekały między innymi eurobungee, dmuchane zjeżdżalnie oraz animatorzy, a uczelniana maskotka Usiołek ze słodyczami. W trakcie wydarzenia można skorzystać z bezpłatnych badań: komputerowego badania wzroku, pomiaru ciśnienia krwi lub poziomu cukru, a także wykonać testy na HCV (wirusowe zapalenie wątroby typu C). Porad zdrowotnych udzielają pracownicy przychodni Centermed – partnera wydarzenia.

Umiejętności i wiedza
Najważniejszym punktem, programu było jednak wspólne odsłonięcie nowej ławki.
– Ona ma przede wszystkim pokazywać, że park nas bardzo interesuje i to, co się w nim dzieje, leży nam na sercu – mówi prof. Pietrzykowski. – Zamierzamy włożyć nasze umiejętności i wiedzę w to, żeby park ulepszać, a z drugiej strony chcemy korzystać z tego, że im więcej ludzi będzie on przyciągał, tym łatwiej będzie nam do dotrzeć z wiedzą o Uniwersytecie Śląskim do mieszkańców województwa. A to ma dla nas duże znaczenie, jeżeli chodzi o poszukiwanie kandydatów na studia, jak i propagowanie wiedzy o dokonaniach i osiągnięciach Uniwersytetu Śląskiego.

Druga uczelni
Pomysł fundowania i dedykowania ławek narodził się w krajach anglosaskich. Obecnie z powodzeniem funkcjonuje nie tylko na Wyspach, ale też w Paryżu, Brukseli i Vancouver. W naszym kraju takie rozwiązanie wdrożono już m.in. na krakowskich Plantach i na ulicach Gdańska. Akcja „Przygarnij ławkę” w Parku Śląskim rozpoczęła się w zeszłym roku.

Marek Widuch, wiceprezes Parku Śląskiego, tłumaczy, że dzięki akcji „Przygarnij ławkę” fundatorzy jeszcze bardziej utożsamiają się z parkiem. – Z tej możliwości mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje. UŚ jest drugą, po Uniwersytecie Ekonomicznym, uczelnią, która zdecydowała się wziąć udział w naszej akcji – mówi. – W parkach angielskich na adoptowanie ławki trzeba czekać nawet kilka lat. Mamy nadzieję, że i u nas to rozwiązanie będzie się cieszyło coraz większym zainteresowaniem – dodaje.

Jak to zrobić?
W Central Parku ufundowanie ławki kosztuje 1500 dolarów. Ławkę w Parku Śląskim można „przygarnąć” na dwa sposoby: po pierwsze kupić nową i przybić do niej tabliczkę z tekstem (koszt 1400 złotych) lub zasponsorować renowację konkretniej ławki i na niej umieścić tabliczkę (700 złotych). Aby zostać fundatorem parkowej ławki, trzeba też zapoznać się z dostępnym na naszej stronie regulaminem. Wuięcej informacji pod numerem telefonu 666 031 209.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski