Dzisiaj mamy: Czwartek 17.01.2019

Zdrowy i aktywny senior. Poćwicz z nami, starszakami

15 czolowka_2Zaczniemy w lipcu, a potem w pląsach, na gimnastyce, z kijami i na rowerach, dojedziemy do końca października. To propozycja dla osób po 60. roku życia. Miejsca ci u nas dostatek, a ćwiczącym wypożyczamy też sprzęty. Wszystko bezpłatnie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Tu nie obowiązują zapisy. Wystarczy przyjść w luźnym, wygodnym stroju, wygodnych butach (na jogę lub gimnastykę mogą być skarpety, przydadzą się też karimaty) i wziąć udział w zajęciach. Warto jednak wcześniej zadzwonić (tel. 666 031 514), jeśli planujecie udział w treningu rowerowym, nordic walking lub jodze. Do wypożyczenia mamy: 10 rowerów, 20 kijów, 20 kompletów (klocki i pasy) do jogi. Pozostałych chętnych zaprosimy z własnym sprzętem.

Zajęcia poprowadzą wolontariusze-seniorzy z Parkowej Akademii Wolontariatu, działającej w ramach Fundacji Park Śląski oraz profesjonalni trenerzy. Poznajcie niektórych z nich.

Gimnastyka z Różą
Zajęcia dla seniorów w Parku Śląskim, Róża prowadzi nieprzerwanie od kilku lat. Studiowała turystykę i rekreację, a podyplomowo – pedagogikę i wychowanie fizyczne. Zna się na gimnastyce dla seniorów, ale też na nowoczesnych formach gimnastyki, refleksoterapii, pilatesie… i dodatkowo na zarażaniu pasją do ćwiczeń.
– Kiedy wychodzę z zajęć z Różą, mam więcej energii niż przed, lepszy humor i jestem spokojniejsza – mówi Maria, od roku uczestniczka zajęć dla seniorów z Różą.

Nordic walking z Edwardem i Januszem
Edward, wolontariusz Parkowej Akademii Wolontariatu, przewodnik, ratownik górski, instruktor, najpierw pokazuje, jak maszerować z kijami, a potem prowadzi do: najpiękniejszych parkowych kobiet (rzeźby plenerowe), romantycznych jeziorek i altanek, misiowej rodziny (rzeźba), Rosarium.
W marszach towarzyszy mu, a czasem zastępuje Janusz, zawodowo w turystyce od prawie 60 lat i również wolontariusz PAW. Bywał w Egipcie, na Półwyspie Synaj, nad Morzem Martwym, a grubo po siedemdziesiątce zdobył Zugspitze (2962 m n. p. m.) w Niemczech.
Każdy z panów ma swoje tempo, swój styl. Warto przetestować każdego.

Trening rowerowy z Adelą i Włodkiem
Adela uwielbia jeździć na rowerze po parku w długich, kolorowych spódnicach. Chodzi z kijami, tańczy, śpiewa, sadzi kwiaty i wyrywa chwasty, sama robi swoją biżuterię i bierze udział w prawie każdym działaniu wolontariuszy-seniorów PAW.

Włodek, który na rowerze przejechał całą Polskę, rowerzystom poleca poznawanie przebogatej przyrody Parku Śląskiego (ptaki, drzewa, krzewy opisane na tablicach), korzystanie z tras biegowych i siłowni. Można też te miejsca i przyrodę oglądać z rowerowego siodełka w czasie treningów z Adelą i Włodkiem właśnie.

Taniec i muzyka z Konradem
Konrad to artysta estradowy. Swoje umiejętności muzyczne i teatralne kształcił m.in. w Gliwickim Studium Wokalno-Baletowym. Występował w produkcjach musicalowych i teatralnych: „Pudełko zwane wyobraźnią”, „Franciszek – wezwanie z Asyżu”, „Exodus”, „Jonasz” oraz „Peregrinus”. Zagrał też w kilku produkcjach filmowych i teledyskach. Od kilku lat pracuje z uniwersytetami trzeciego wieku.

A w Parku Śląskim pojawia się regularnie na Kongresach Obywatel Senior z prowadzonym przez siebie chórem z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Będzinie. Choć wtedy nie prowadzi warsztatów tanecznych, to publiczność słuchająca chóru i tak tańczy.

Boule z Franciszkiem
Zaczął biegać, kiedy skończył 60 lat i pracę za kółkiem. Teraz ma ponad 70 lat, ponad 100 medali na koncie, ćwiczy fitness, nordic walking, jeździ na rowerze, nie usiedzi. W boule grał dawno temu i zawsze chciał do nich wrócić. Jest okazja zacząć grę kulami z Franciszkiem.

Wykład Macieja
Na tym, jak jedzenie wpływa na długość życia, zna się doskonale. Maciej jest absolwentem dietetyki i miłośnikiem zdrowego stylu życia. Doradza innym, jak radzić sobie przy rozmaitych dolegliwościach, jak dbać o siebie. 13 lipca przez dwie godziny będzie okazja posłuchać go i wypytać o to, jak żywienie wpływa na długość życia.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski