Dzisiaj mamy: Wtorek 18.12.2018

Węgierska trawa rozkładana na Stadionie Śląskim. Do zakończenia prac na chorzowskim gigancie zostało naprawdę niewiele [ZDJĘCIA]

IMG 6260Stadion Śląski ma już trawę. Być może w niedalekiej przyszłości wybiegnie na nią Robert Lewandowski i inni zawodnicy reprezentacji Polski w piłce nożnej, a także Anita Włodarczyk i pozostałe gwiazdy światowej lekkoatletyki. Na razie trwa wykańczanie obiektu. Do finiszu zostało naprawdę niewiele.

Obiekt będzie dostępny już za kilka miesięcy. – Stadion musi żyć. A żeby tak się stało muszą się nad nim odbywać imprezy – podkreśla Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. Jak przyznaje, samorząd województwa liczy na mecze reprezentacji, nie jest też zamknięty temat współpracy z Ruchem Chorzów. – Mamy też zamiar, przy wsparciu federacji, przygotowywać imprezy lekkoatletyczne i biathlonowe. Niewykluczona jest też organizacja imprez żużlowych. Bardzo duże zainteresowanie budzą koncerty. Agencje eventowe planują wpisać Stadion Śląski na przyszły rok w wielkie trasy gwiazd światowego formatu – dodaje marszałek.

Najważniejsza użyteczność
Zasiew wybranej trawy odbył się we wrześniu 2015 roku na plantacji pod Budapesztem na Węgrzech. Nowa murawa dla Stadionu Śląskiego zostanie położona w trzy dni i będzie spełniać wszystkie kryteria przewidziane dla trawy sportowej stosowanej na stadionach. Producentem jest firma Pannon Turfgrass Kft. Jej trawniki zostały zainstalowany między innymi na EURO 2008 w Innsbrucku i Klagenfurcie, na Stadionie Narodowym w Bukareszcie w 2005 i Lewskiego w Sofii w 2007, a w naszym kraju m.in. na EURO 2012 we Wrocławiu.

Nad całością procesu położenia nawierzchni, od momentu jej weryfikacji na plantacji, poprzez ocenę jakości po przetransportowaniu z Węgier do Chorzowa, aż do kontrolowania prawidłowości procesu położenia nawierzchni, czuwa Richard Hayden, który jest niezależnym od wykonawców i dostawców ekspertem w zakresie nawierzchni trawiastych dla obiektów sportowych, współpracującym z FIFA i UEFA przy doborze nawierzchni na turnieje mistrzostw świata i Europy. Między innymi pomaga organizatorom najbliższych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji, które odbędą się w 2018 roku. Jest także konsultantem dla boisk ekstraklasy w naszym kraju.

– To bardzo wytrzymała trawa. Dobrze reaguje na dopływ światła i wodę – tłumaczy Hayden. – Wybór konkretnego rodzaju trawy powinna kształtować specyfika stadionu. Najistotniejsza jest użyteczność i odpowiednie zbalansowanie jej wykorzystania podczas imprez sportowych i innych wydarzeń. Ważny są też drenaż i tolerancja na zimno i ciepło.

Odbiory do końca sierpnia
Układanie murawy to pierwszy etap prac wykończeniowych. Drugim jest wyklejanie bieżni lekkoatletycznej. Główne roboty budowlane zostaną zakończone do końca czerwca. – Wtedy przystąpimy m.in. do kładzenia wykładzin i podwieszania sufitów – tłumaczy Krzysztof Klimosz, prezes spółki Stadion Śląski. – Równocześnie rozpocznie się procedura odbiorowa. Zgodnie z haromonogramem może ona potrwać do końca sierpnia – dodaje.

Jak może wyglądać kalendarz imprez na Stadionie Śląskim? – To wynika z doświadczeń innych obiektów tego typu – mówi Kazimierz Karolczak, członek zarządu województwa. – Na takim stadionie rocznie mogą się odbyć maksymalnie trzy duże koncerty oraz dwie, trzy duże imprezy sportowe i wiele mniejszych wydarzeń. My liczymy na sportowe otwarcie „Kotła Czarownic” jesienią i możliwość rozegrania meczu reprezentacji Polski.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski