Dzisiaj mamy: Wtorek 04.08.2020

Niezwykle ważne święto, czyli Śląski Piknik Osób Niepełnosprawnych po raz kolejny w Parku Śląskim [ZDJĘCIA]

IMG 9964Nie najwyższa temperatura i wiatr nie odstraszyły około tysiąca osób niepełnosprawnych, które przyjechały do Rosarium w Parku Śląskim na piątą edycję Śląskiego Pikniku Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych.

Piknik jest inicjatywą wydziału zdrowia i polityki społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a pieniądze na jego przygotowanie pochodzą z wojewódzkiego budżetu.

– Taka impreza jest bardzo potrzebna, bo wszyscy, zarówno osoby pełnosprawne, jak i niepełnosprawni, dążymy do wspólnego poznania i cieszymy się z możliwości wypoczywania w plenerze – podkreśla Jan Zieliński, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. – Dla gości tego pikniku bycie w parku, możliwość jego poznania, jest ogromną wartością. A pogoda? Ona jest czynnikiem zmiennym. Park oferuje tyle atrakcji, że aura schodzi na dalszy plan.

W latach poprzednich wypracowano formułę tej imprezy, która się zdecydowanie sprawdza. Najważniejszym punktem pikniku była prezentacja działań kulturalno-artystycznych osób niepełnosprawnych z zakładów, warsztatów terapii zajęciowej oraz innych fundacji i stowarzyszeń, zajmujących się pracą z osobami niepełnosprawnymi.

– Myślę, że nawet nie zdajemy sobie czasem sprawy, jakie to jest dla nich ważne. Ci uczestnicy przez cały rok czekają na ten piknik, szyją stroje, przygotowują występy i aranżacje – tłumaczy Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. – To są osoby z bardzo różnymi niepełnosprawnościami, które na co dzień nie wyjeżdżają zbyt często poza własny ośrodek. A tu mogą być i korzystać ze wszystkich możliwych atrakcji, również z odwiedzin w pakowych instytucjach: zoo, skansenu i planetarium.

Podczas pikniku swoją ofertę proponowały też instytucje, które brały udział we wcześniejszych edycjach - odwiedzających zabawiały maskotki ze Śląskiego Wesołego Miasteczka, Śląski Uniwersytet Medyczny przygotował stoisko z poradami prawnymi, a chorzowski Zakład Ubezpieczeń Społecznych z punktem informacyjnym.

Nie zabrakło też nowych atrakcji. Ogromne zainteresowanie wzbudzała Komenda Wojewódzka Policji z pokazem sprzętu, a także ośrodek Caritas z Borowej Wsi z koniem i hipoterapią. Uczestnicy pod okiem artystki mieli też możliwość stworzenia przestrzennej pocztówki z pikniku, w której mogli później robić sobie zdjęcia. Bardzo dużo było też gier i zabaw oraz stoisk z rękodziełem osób niepełnosprawnych.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski