Dzisiaj mamy: Niedziela 19.09.2021

Urodzinowy weekend z okazji 65-lecia Parku Śląskiego. Park Wielu Pokoleń, czyli zabawa non stop [LISTA IMPREZ]

Fotolia 70668896 Subscription Monthly XXLW roku 2015 Park Śląski obchodzi 65. urodziny. Punktem kulminacyjnym w tegorocznym kalendarzu imprez i wydarzeń, którymi pragniemy uświetnić ten jubileusz, będzie trzeci weekend czerwca. Wszystkim pokoleniom gości i sympatyków parku proponujemy bogaty i różnorodny wybór wydarzeń. Zarezerwujcie sobie czas!

Jeśli ktoś będzie miał ochotę, od piątku do niedzieli może świętować w zasadzie non stop. Na początek proponujemy koncert z udziałem gwiazd – Maryli Rodowicz i zespołu Brathanki, jaki z okazji Święta Miasta Chorzowa, w piątek, 19 czerwca, odbędzie się na terenie sąsiadującego z Parkiem Śląskim Szybu Prezydent. W sobotę konieczne staną się przenosiny na bite dwa dni do Parku Śląskiego, a tam… zabawa pod hasłem „Park Wielu Pokoleń”. Co się będzie działo? No to po kolei…

park wielu pokolen

Sobota, 20 czerwca 2015
Chorzów z przewodnikiem – godz. 9, start na pl. Hutników w Chorzowie
Od kwietnia br. Park Śląski wraz z Chorzowskim Centrum Informacji i Turystyki, organizuje comiesięczne spacery, które przybliżają historię Chorzowa i parku. Spacer w dniu 20 czerwca zapowiada się wyjątkowo, gdyż zbiegnie się z obchodami Święta Chorzowa. Tym razem, wędrówka będzie dłuższa – rozpocznie się na Placu Hutników, a zakończy w Parku Śląskim, na wyspie obok Hali Wystaw „Kapelusz”, w otoczeniu Kontenerów Kultury. Zapisy na ten spacer, prowadzone będą przez CCiT.

Gryfny Bieg – start: godz. 12,
Pola Marsowe
Bieg na dystansie 5 kilometrów ze strefami kolorów i muzyki, gdzie każdego czeka świetna zabawa. Rytm biegu, zamiast jednostajnych uderzeń butów o podłoże, ustalać ma muzyka, płynąca z kilku różnokolorowych stref, wyznaczonych na trasie. Podczas biegu, zawodnicy zostaną pokolorowani przy pomocy specjalnego, całkowicie bezpiecznego dla zdrowia proszku.

Festiwal Kolorów – godz. 14,
Pola Marsowe
Najbardziej kolorowy, najradośniejszy Festiwal na świecie ponownie pojawi się na Śląsku, po raz pierwszy w Parku Śląskim! Nieważne ile masz lat i jakiej muzyki słuchasz, ważne że lubisz się śmiać i spędzać czas w gronie pozytywnie zwariowanych osób! Przyjdź i pokoloruj z nami siebie i swoich najbliższych! Wstęp na Festiwal jest otwarty dla wszystkich.

Gryfne klocki – codziennie, godz. 10-20, hala namiotowa przed „Kapeluszem”
Z Lego można zbudować bramę Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Wesołe Miasteczko, a nawet… kopalnię „Guido”. Żeby się o tym przekonać, wystarczy odwiedzić wystawę „Gryfne klocki”, którą Park Śląski zorganizował wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Klocków Lego „Zbudujmy to!”. Gryfne klocki to dwieście eksponatów i ponad milion klocków! Ta wystawa jest inna niż wszystkie, które dotąd można było zobaczyć w Polsce. Jej walorami są śląskość oraz interaktywność. Wiele modeli, miniatur i makiet, nawiązuje do śląskiej historii i architektury, m.in. wieża wodna z Bytomia, pałacyk „Mały Wersal” ze Świerklańca, kopalnia „Guido” z Zabrza, a także kilka obiektów parkowych.

Pierwszy ślub w Parku Śląskim – godz. 15, Rosarium
W tym roku weszła w życie nowelizacja ustawy, ułatwiająca zawarcie cywilnego związku małżeńskiego poza siedzibą USC. Korzystając z tej możliwości, proponujemy organizację ślubu cywilnego na terenie Parku Śląskiego. Pierwsza ceremonia w tej innowacyjnej konwencji, w obecności pracownika USC w Chorzowie, odbędzie się w malowniczej scenerii Rosarium o godz. 15. Para młoda odlicza dni.

Parkowa Galeria Plenerowa – ogrodzenie śląskiego zoo przy al. Ziętka
Dawnych wspomnień czar! Na ogrodzeniu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego będziemy eksponować zdjęcia ilustrujące 65-letnią historię parku. Kolekcja fotografii pochodzi z parkowego archiwum i będzie wzbogacona opisami oraz datą powstania poszczególnych zdjęć. Wystawę można oglądać do 31 sierpnia.

Filmowe archiwum Parku Śląskiego – godz. 22, Kontenery Kultury,
Wyspa na Kanale Regatowym
Premierowy pokaz archiwalnego filmu o historii Parku Śląskiego. Dzięki współpracy z Filmoteką Śląską, kilka tygodni temu udało się rozpocząć digitalizację archiwalnych filmów zarejestrowanych na taśmie celuloidowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku kilkadziesiąt lat temu. Fragmentaryczne materiały filmowe przez dekady przechowywano w archiwum WPKiW i dopiero w br. postanowiono ocalić je od całkowitego zapomnienia oraz poddać fachowej regeneracji i rekonstrukcji. Wśród filmów są obrazy kręcone w roku 1963 na trudno wówczas dostępnych taśmach kolorowych, a także film „Śląski Park Kultury i Wypoczynku”, zrealizowany z okazji 25-lecia WPKiW. Przed pokazem filmu zostanie wykonana urodzinowa fotografia gości parku. Każdy będzie mógł odnaleźć siebie na fotografii i następnie otrzymać zdjęcie pocztą.

Śniadanie na trawie – godz. 10-16,
Rosarium
W sobotę, 20 czerwca, odbędą się warsztaty plecionkarskie, prowadzone przez stowarzyszenie Parostatek z Cieszyna oraz zajęcia teatralno-ruchowe dla dzieci. Tradycyjnie, działać będzie strefa zabaw dla dzieci. Na godz. 9.30 zaplanowano ćwiczenia jogi, a na 12 – pilates. Na śniadaniu pojawią się wystawcy, którzy będą oferować zdrowe, innowacyjne potrawy oraz produkty spożywcze, wspierające zdrową dietę. Śniadanie na trawie to cykliczne wydarzenie, którego celem jest popularyzowanie idei piknikowania.

Noc Świętojańska w Parku Śląskim
Kolej linowa „Elka”, Wesołe Miasteczko, Planetarium Śląskie, Śląski Ogród Zoologiczny, Parkowa Kolej Wąskotorowa, Rebel Garden. Podobnie jak w ubiegłym roku, zaprosimy naszych gości do pozostania w Parku Śląskim do późnych godzin nocnych. W programie wieczoru impreza Wesołe at night (do północy). Kolej linowa „Elka” będzie kursować do północy, podobnie wąskotorówka, a w kawiarni Rebel Garden (w sąsiedztwie bramy głównej zoo) odbywać się będzie wyjątkowe czytanie po śląsku aż do białego rana. Do późnych godzin otwarte będzie także Planetarium Śląskie (dwa seanse: godz. 20 i 22), a Śląski Ogród Zoologiczny zorganizuje nocne wycieczki. Oprowadzanie po zoo z przewodnikiem rozpocznie się o godz. 21, a zakończy o godz. 1 w nocy (uwaga –ze względu na bezpieczeństwo podczas trwania imprezy, ilość miejsc ograniczona została do 120 osób. Decyduje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Aby zgłosić chęć uczestnictwa w tym wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Druki dostępne będą w kasie głównej zoo od godziny 19, można też wysłać maila zgłoszeniowego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Cena biletu: 20 zł).

Koncert L.U.C. – godz. 20, Kontenery
Kultury na wyspie na Kanale Regatowym
W Kontenerach Kultury, o godzinie 20 wystąpi L.U.C. polski raper, beatbokser i producent muzyczny, a także reżyser teledysków, związany z Wrocławiem. Założyciel, frontman i współproducent projektu muzycznego Kanał Audytywny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Autor wielu konceptualnych albumów i projektów. Za nowatorskie łączenie dziedzin i gatunków, otrzymał w 2010 r. Paszport Polityki.

Niedziela, 21 czerwca 2015
Zawody jeździeckie – godz. 10,
Duża Łąka
Piąta edycja dorocznych parkowych zawodów jeździeckich. W imprezie weźmie udział kilkudziesięciu zawodników zrzeszonych w Śląskim Związku Jeździeckim. Te spektakularne zawody, dzięki ilości i urozmaiceniu poszczególnych kategorii, jak zawsze powinny zapewnić sympatykom tego sportu wiele atrakcji i emocji. W programie m.in.: zmagania kuców i najmłodszych amatorów jeździectwa.

Fitness w plenerze – godz. 12,
Duży Krąg Taneczny
Jak co tydzień, zaprosimy na Duży Krąg Taneczny w plenerze, gdzie przez ponad godzinę każdy miłośnik aktywnego wypoczynku, może poszaleć i poprawić swoją kondycję, tańcząc m.in. zumbę.

Muzyczny Bukiet Róż – godz. 16,
Rosarium
To będzie klasyczne „Powitanie lata”, czyli koncert uczniów (soliści i zespoły) Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Katowicach. Przypomnijmy, że Muzyczny Bukiet Róż to letni cykl darmowych, plenerowych koncertów muzyki klasycznej, odbywających się w malowniczej scenerii parkowego ogrodu różanego. W tym roku, ten popularny wśród sympatyków akustycznej muzyki klasycznej bukiet brzmień i nastrojów, „zakwitnie” już po raz piąty, dzięki owocnej współpracy Parku Śląskiego z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach, którego uczniowie, pedagodzy oraz absolwenci, dbają o atrakcyjny i urozmaicony repertuar poszczególnych koncertów.

 

Copyright © 1995-2011 Park Śląski