Dzisiaj mamy: Wtorek 04.08.2020

W Rosarium odbył się IV Śląski Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział 1300 gości [ZDJĘCIA]

PiknikkkkkOkoło 1300 osób bawiło się dziś w Rosarium na IV Śląskim Pikniku Integracyjnym Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy, Śląski Urząd Marszałkowski i Fundacja Park Śląski, stworzyli wspaniałe możliwości do wspólnej zabawy, pokazania swojej twórczości i po prostu - bycia ze sobą.

Na dużej scenie występowały zespoły, które działają przy ośrodkach i warsztatach terapii zajęciowej. Łącznie wystąpiło ich kilkadziesiąt. Niepełnosprawni artyści śpiewali, tańczyli, wystawiali krótkie przedstawienia teatralne, recytowali wiersze. Wszystko w odpowiednich strojach i ze specjalnie przygotowaną dekoracją. W strefie sportowej odbywały się treningi nordic walking i rowerowe z rehabilitantem, a także konkurencje sportowe. Animatorki ze Śląskiego Wesołego Miasteczka puszczały bańki, malowały buzie i prowadziły różne zabawy. Na stoisku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych goście pikniku mogli skorzystać z porad dedykowanych specjalnie osobom niepełnosprawnym. Na kilkunastu stoiskach swoje wyroby prezentowały warsztaty terapii zajęciowej oraz zakłady aktywizacji zawodowej.

– Dobrze się złożyło, że tegoroczny piknik odbywa się w Rosarium, bo dzięki temu goście parku mają swobodny dostęp do tej imprezy, następuje ta integracja, o którą nam chodzi – uważa Anna Poraj, prezes Fundacji Park Śląski. – Dla opiekunów to doskonała okazja do zaprezentowania swojego dorobku z podopiecznymi, ale też znalezienia innych osób pracujących w tym samym, trudnym zawodzie, które niejako rozumieją ich bez sów.

Jan Zieliński, śląski pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych podkreśla, że dla ludzi z różnymi schorzeniami to doskonała okazja, żeby się spotkać i skorzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów oraz z uroków Rosarium. – Stworzono przestrzeń, w której można być ze sobą, spotkać się, nacieszyć się sobą. Przedsięwzięć o tak dużym zasięgu, na taką skalę, raczej nie ma w naszym województwie. Nie chodzi o ściganie się w ilości uczestników, a o danie możliwości pokazania swojej twórczości i potencjału.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski