Dzisiaj mamy: Środa 27.10.2021

Testowy kurs Elki! Zapraszamy do oglądania przejazdu [FILM]

Test elkiPrace na budowie kolejki linowej „Elka" wciąż trwają. Pierwsi pasażerowie pojadą nową atrakcją Parku Śląskiego za kilka tygodni. Rozpoczęły się już jednak testy. Krzesełka i gondole ruszyły w trasę. Póki co, tylko nam udało się namówić techników, by umieścić na jednej z kanap kamerę (przejazdy z osobami są jeszcze niemożliwe ze względów bezpieczeństwa). Zapraszamy do oglądania filmu. Przejazd w jedną stronę z największą prędkością będzie trwał 8 minut (w obie strony 16 minut). Pamiętajcie, że prędkość może być zmniejszana nawet 10-krotnie!

Czas przejazdu kolejki był dotychczas trudny do określenia i oszacowania. Po dzisiejszych testach wiadomo, że aby dostać się kolejką ze Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka przy maksymalnej prędkości (5 metrów/sekundę) potrzeba 8 minut. Wycieczka w obie strony trwa zatem 16 minut. Wiadomo jednak, że „Elka" nie będzie kursowała z maksymalnym przyśpieszeniem. – Tak naprawdę po zakończeniu testów będziemy mogli określić optymalną prędkość. Wystarczy przecież, że zmniejszymy prędkość do 1,5 m/s i zyskamy taki sam czas przejazdu, jak w tzw. starej „Elce" na tym samym odcinku – tłumaczy Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

„Elka" kursuje na odcinku 2200 metrów. Z góry można podziwiać m.in. boiska treningowe Stadionu Śląskiego, Halę Wystaw „Kapelusz", Rosarium, promenadę generała Jerzego Ziętka, śląski lunapark. Czy warto przejechać się najnowocześniejszą kolejką w Polsce? Sami oceńcie.

Copyright © 1995-2011 Park Śląski